خودروهای دست دوم و کار کرده

با عجیب‌ترین چراغ‌های جلو در صنعت خودرو آشنا شوید (بخش دوم)

بخش جلویی اتومبیل‌ها به عنوان چهره آن‌ها شناخته می‌شود و چراغ‌های جلو نقش مهمی را در این چهره بازی می‌کنند. عمده شخصیت هر اتومبیل با چراغ‌های جلویی آن تعریف می‌شود. از این رو، شرکت‌های تولیدکننده خودرو به طراحی این بخش توجه ویژه‌ای نشان می‌دهند؛ به حدی که گاهی ظاهر اتومبیل را بسیار عجیب و تعجب بر‌انگیز نشان می‌دهد. در بخش اول این مقاله چند اتومبیلی که در صنعت خودرو دارای عجیب‌ترین چراغ‌های جلو بودند را معرفی کردیم. در این بخش به معرفی چند خودروی دیگر می پردازیم.

بیوک ریویرا

Buick

علامت خودروی بیوک ریویرا چراغ‌های جلویی عمودی بود. این چراغ‌ها هنگامی که روپوش‌های کشویی تعبیه شده اطراف آن‌ روی سپر باز می‌شدند، به نمایش در می‌آمدند. این اتفاق باعث می‌شد اتومبیل بسیار جالب به نظر برسد. چراغ‌های این خودرو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که انگار دو چشم برای تماشای جهان باز می‌شوند.

بوگاتی گالیبیر

Bugatti

وقتی سخن از نمایش به میان می‌آید، کمپانی بوگاتی همواره حرفی برای زدن دارد. چراغ‌های جلوی LED گالیبیر طراحی بسیار پیچیده‌ای دارد. بوگاتی چراغ‌های این خودرو را به گونه‌ای طراحی کرده که در شباهت زیادی به چشمان انسان داشته باشد. به هنگام شب، اینگونه به نظر می‌رسد که این چشمان به شما به شکلی سرد و تهدید آمیز، نگاه می‌کنند. اگر یک مثال از طراحی هنرمندانه چراغ وجود داشته باشد، قطعا چراغ‌های جلو همین خودرو است.

نیسان جوک

چراغ‌های جلو

نیسان جوک از زمان عرضه همواره به دلیل ظاهرش سرزتش شده است. دلیل آن هم این است که چراغ‌های جلوی آن با سپر اطرافش بسیار هم‌خوانی داشته اما چراغ‌های جانبی که روی کاپوت قرار گرفته‌اند، اصلا با طراحی جلوی این خودرو تناسبی ندارند. این ظاهر باعث شده که چهره جوک حس خاصی را به بیننده القا نکند. مانند این است که تصویری را از شخصی ببینید که دو چشم در اطراف ابروهایش داشته باشد.

آلفا رومئو بررا

چراغ‌های جلو

چراغ‌های جلوی بررا ساخت کمپانی آلفا رومئو بسیار غیر معمولی بوده ولی برخلاف خودروی جوک، با مفهوم است. آرایش سه چراغ در هر دو طرف که به صورت خط افقی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، باعث شده تا این کمپانی به هدف خود جهت باریک نشان دادن بخش جلویی و براق کردن خطوط تمام بدنه اتومبیل برسد. اگر این چراغ‌ها، چشمان خودرو باشند، مانند این است که بررا چشمان خود را باریک کرده تا با تمرکز به جلوی خود نگاه کند. قبل از آن نیز کمپانی آلفا رومئو با خودروی SZ و چراغ‌های مربعی شکل، کاری مشابه را انجام داده بود. اما بدلیل ابروهای شیب‌دار بررا، تاثیر چشمان این خودرو بیشتر محسوس است.

پورشه 928

Porsche

پیش از آنکه قوانین ایمنی، چراغ‌های پاپ‌آپ را غیر قانونی اعلام کنند، کمپانی پورشه از روشی مشابه ولی ساده بهره گرفت. این کمپانی در اتومبیل 928 خود بجای اینکه لنزها را از اطراف بپوشاند، چراغ را به پشت خود می‌خواباند و به گونه‌ای به نظر می‌رسید که انگار این چراغ‌ها در حال تماشای آسمانند. سپس برای روشن کردن جاده، چراغ مجددا به سمت بالا می‌چرخید.

ولوو S90 و XC90

چراغ‌های جلو

در طول ده سال گذشته، چراغ‌های جلوی LED حقیقتا دنیای اتومبیل را تغییر داده‌اند. کمپانی‌های سازنده خودرو با علم به اینکه چقدر ظاهر اتومبیل در نگاه خریدار تاثیرگذار است، از تکنولوژی به خوبی به نفع خود بهره می‌برند. تولد مجدد ولوو با نسل جدید چراغ‌های جلو در اتومبیل‌های این کمپانی همزمان شده ‌است. این نسل به‌کار رفته در خودروهای S90 و XC90، نشان ‌دهنده پتانسیل این کمپانی برای طراحی خلاقانه چراغ جلو است.

دوج چارجر

چراغ‌های جلو

دوج چارجر نسبت به نسل نخست آن چندان نمادین نبوده و نشانه تجاری آن، چراغ‌های جلوی پنهان به‌کار رفته در آن است. آنچه که چراغ‌های پاپ‌آپ به‌کار رفته در این خودرو را نسبت به سایر خودروها متمایز کرده ، این است که در این خودرو چراغ‌های جلو پشت پوششی همانند درب گاراژ پنهان شده و هنگامی که راننده تصمیم بگیرد، از پشت این گاراژ بیرون می‌آیند.

منبع

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا