انواع وسیله نقلیه موتوری
موضوعات داغ

بهترین هواپیمای ایرانی کدام هواپیماست؟

تاریخچه ورود هواپیما به ایران

خدمات هوایی و هواپیمایی در ایران دارای سابقه ای نزدیک به نیم قرن هستند. اولین هواپیمای ایران در سال ۱۳۳۲ و زمان حکومت احمد شاه به کشور وارد شد. روند رشد حضور هواپیما ها و شرکت های هوایی در ایران به سرعت در مسیر ترقی قرار گرفت. امروز ۲۲ ایرلاین در کشور در حال ارائه خدمات به مسافرین پروازی هستند. بالغ بر ۲۶۶ هواپیما در این ایرلاین ها در حال جابجایی مسافرانند.

مسلما می دانید که ناوگان هوایی ایران خیلی هم جوان نیست. هواپیماهای موجود بر خلاف عمر طولانی خود، هنوز هم درحال ارائه خدمات و جابجایی مسافران در مناطق مختلف داخلی و بین المللی اند.

با پیشرفت تکنولوژی ها و فناوری های محققان در زمینه علوم هوایی، هرروز شاهد پیشرفت های بیشتری در عرصه خدمات هواپیماهای مسافربری نیز هستیم.

برخلاف محدودیت های موجود در عرصه بین المللی، ناوگان هوایی کشورمان مجهز به چند فروند از مجهزترین هواپیماهای دنیاست که می تواند آینده ی امیدبخشی داشته باشد.

دسته بندی هواپیماهای مسافربری

به گزارش تیم روغن موتور هواپیماهای مسافربری موجود در ایران را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. سپس هر یک از ناوگان های هوایی را در آنها جای داد. هواپیماهای مسافربری که در ایران استفاده می شوند به دو دسته پهن پیکر و باریک پیکر تقسیم می شوند.

جدیدترین و بهترین هواپیماهای ایران

شرکت های هواپیمایی همانند دیگر مشاغل، درحال بروزرسانی و تجهیز خود به جدیدترین امکانات و خدمات موجود در عرصه فعالیتی خود هستند. از این رو با تجهیز کردن خود به جدیدترین هواپیماهای ممکن در صدد اند تا اطمینان خاطر بیشتری به مسافران بخشیده و پروازها را با معیارهای ایمنی بیشتری به سرانجام برسانند.

1 11

در چند سال گذشته با انجام رایزنی های انجام شده، ایران موفق به عقد قرارداد هایی برای خرید چندین فروند هواپیمای جدید برای شرکت های هواپیمایی داخلی کرده است. در میان این قرارداد ها می توانیم به قرارداد خرید ۱۸۰ هواپیمای مسافری بزرگ و کوچک از شرکت ایرباس و بوئینگ اشاره کنیم.

همچنین بخوانید : بهترین مدل قایق های تفریحی

شرکت ایران ایر توانسته است به توافق با شرکت ATR برسد و خرید ۲۰ فروند هواپیمای ATR-72 را در دستور کار خود قرار داد. روند مصاحبه و اخذ قرارداد با شرکت های میتسوبیشی، بامباردیر و امبرائر نیز همچنان در دستور کار قرار دارد. با ورود این هواپیماهای جدید به کشور، صنعت هوایی دچار تغییرات سازنده ای شده است.

ایرباس A320 بهترین هواپیما مسافربری در ایران

شرکت ایرباس اقدام به تولید هواپیمای کوچکتری در مقایسه با ایرباس ۳۱۰ کرد که طرفیتی در حدود ۱۳۰ تا ۱۸۸ نفر داشته باشد. این هواپیما به زودی به نام A320 نام گرفت و فعالیت میدانی اش را آغاز کرد. بسیاری از شرکت های هواپیمایی ایران نمونه هایی از ایرباس های A320 را در ناوگان خود دارند. همگی عمری بالاتر از ۳۰ سال نیز داشته و بخصوص در دسته هواپیماههای کوتاه برد. عمر ۳۰ سال بازه نسبتا طولانی است.

همانطور که می دانید هواپیمای ایرباس A320 یکی از موفق ترین پرنده های کوتاه تا میان برد دنیاست. هواپیمایی که بعد از ایرباس ۷۳۷ رتبه دوم فروش در دنیا را ازآن خود کرده است. بوئینگ ۷۳۷ سومین گونه هواپیمایی بود که شرکت ایرباس در دهه ۸۰ میلادی به توسعه آن پرداخت.

a 320

کنسرسیوم اروپایی ایرباس در اوایل دهه ۷۰ میلادی برای رقابت علیه مونوپلی شرکت های هواپیما سازی آمریکایی، یعنی شرکت های هواپیمایی داگلاس و بویینگ ،تشکیل شد و با طراحی و ساخت ایرباس ۳۰۰ و سپس نمونه کوچک تر و دوربردتر آن ۳۱۰ کار خود را شروع کرد.

A320 یکی از بهترین هواپیماهای ایران است و مشخصات کلی این هواپیما به شرح زیر می باشد:

  • فاصله نوک دو بال: ۳۵٫۸ متر
  • طول: ۳۷٫۵۷ متر
  • ارتفاع: ۱۱٫۷۶ متر
  • ظرفیت مسافر: حداکثر ۱۸۰ نفر
  • بیشینه سرعت: ۰٫۸۲ ماخ (۸۷۰ کیلومتر بر ساعت)
  • محدوده پرواز: ۶۱۰۰ کیلومتر

هواپیمایی ایران‌ ایر

ایران‌ایر به عنوان یکی از اصلی‌ترین و شناخته ‌شده ‌ترین ایرلاین‌های کشور است. در روز با تعداد قابل‌توجهی پرواز داخلی و خارجی، مسافران را به مقاصدشان می‌رساند. ایران‌ایر علاوه بر هواپیماهایی که پیش از این در اختیار داشت، پس از برداشته شدن تحریم‌ها، تعداد دیگری هواپیما به هواپیما سازی‌های بزرگ دنیا سفارش داد.

2 2 737 max 9 wallpaper min a320 df A350prpix5 min f wwex iran air atr 72 600 72 212a PlanespottersNet 737330 min gallery large 01 min

با این حساب، ایران‌ایر در حال حاضر با ده فروند ایرباس  A300  ، دو فروند ایرباس  A310، شش فروند ایرباس A320  ، چهار فروند ایرباس A300- 600  ، پنج فروند بوئینگ ۷۴۷ و شانزده فروند فوکر پروازهای خود را انجام می‌دهد.

تهیه شده توسط : رسانه صنعت خودرو

کادر امتیازدهی

امتیاز این مطلب

شما میتوانید به این مطلب امتیاز دهید!

امتیاز کاربران: 4.95 ( 7 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا