اطلاعات دوچرخه سواری

آنچه باید در مورد رشته پرطرفدار کراس کانتری بدانید

کراس کانتری یکی از زیر شاخه‌های رشته اصلی کوهستان است که به (( سربالایی رو )) بودن نیز معروف است و خود نیز به دو ژانر خشن و سبک تقسیم می‌شود .

ژانر خشن برای مسیرهای ناهموارتر بوده و تنه‌های آن‌ها سنگین‌تر از تنهای دوچرخه‌های کراس کانتری سبک است.

قیمت دوچرخه‌های کراس کانتری

در قلب این مدل از دوچرخه‌ها کمک‌های جلو با بازی  90 میلی‌متری و کمک‌های عقب با بازی 20 میلی‌متری در نظر گرفته شده است و در سری دوچرخه‌های کراس کانتری سبک تنها بدنه آن‌ها از نوع سبک‌سازی شده هست و معمولاً از جنس کامپوزیت پیشرفته ساخته می‌شود و قیمت حدودی آن‌ها بالای 12 میلیون تومان است.

بیشتر افراد و طرفداران این رشته از دوچرخه‌سواری از سبک آماتور بوده و برای شروع تنه‌های آلومینیومی ارزان‌تر را انتخاب می‌کنند. این رشته نیازمند آمادگی  جسمانی و شرایط عضلانی خوبی است تا فرد بتواند از پس سربالایی‌ها و جاده‌های ناهموار و پست به خوبی برآید.

دوچرخه‌های کراس کانتری هر چقدر سبک‌تر باشند کارایی آن‌ها بیشتر است و معمولاً در ساخت لوازم و تنه‌های آن‌ها از آلومینیوم سبک‌سازی شده از دسته آلیاژهای 6000 و 7000 استفاده می‌شود.

کراس کانتری
کراس کانتری

علائم ظاهری دوچرخه های کراس کانتری

سایز تنه‌ این دوچرخه‌ها معمولاً بلند است به دلیل این که دوچرخه‌سوار به خوبی در سربالایی‌ها حرکت کند و همچنین دوشاخ‌های آن‌ها که معمولاً دارای فنر تنظیم شونده است بهتر است از نوع بادی باشد، به دلیل سبک بودن و همچنین با قابلیت قفل شوندگی که هنگام ایستادن روی دوچرخه و رکاب زدن از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

همچنین برای عملکرد ترمز در شرایط گل و لای و سربالایی و خارج از جاده و سبک بودن لوازم، سیستم ترمز از ترمزهای دیسکی و هیدرولیک بهره می‌برد.

این کلاس از دوچرخه‌سواری در ایران به تازگی باب شده است و جالب است بدانید که دوچرخه‌های آن وکلوپ های رسمی این رشته نیز در حال رونق هستند و به زودی شاهد تخصصی‌تر شدن این رشته در کشورمان خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا