مقایسه خودروها

حریفان خودروی تویوتا یاریس در ایران

تویوتا یاریس در دنیا از جمله سدان‌های شهری اقتصادی است. اما این مساله در بازار ایران چندان صدق نمی‌کند. این خودرو نیز همانند سایر خودروهای خارجی وارداتی به ایران، نسبت به خودروهای داخلی دارای قیمت بالاتری بوده، که البته این مساله باعث نمی‌شود که از تعداد طرفداران آن کاسته شود.برای کسب اطلاعات بیشتر با موتوراویل (Motoroil) همراه باشید.

تویوتا یاریس صندوق‌ دار سال هاست که وارد ایران می‌شود و تاکنون در بازار خرید و فروش اتومبیل شرایط خوبی را تجربه کرده است. با این وجود حضور سایر سدان‌های با کیفیت باعث شده است که خریداران تویوتا یاریس علی‌رغم جایگاه مناسب آن در بازار خودروی ایران، برای انتخاب این خودرو دچار تردید شوند.

در این مقاله بر آنیم تا دو تا از سرسخت‌ترین رقبای تویوتا یاریس صندوق‌دار، یعنی هیوندای اکسنت و مزدا 3، را در بازار ایران شناخته و به مقایسه ویژگی‌های آن‌ها با این محصول با کیفیت کمپانی تویوتا، بپردازیم.

مقایسه تویوتا یاریس سدان و هیوندای اکسنت 2016

عملکرد

یکی از اصلی‌ترین رقبای تویوتا یاریس صندوق‌دار در ایران، هیوندای اکسنت است. تویوتا یاریس 2016 از موتور 1.5 لیتری بهره برده که به گیربکس 4 سرعته اتوماتیک متصل است.

این موتور توانایی تولید قدرت 107 اسب بخار را دارد. این خودرو در زمینه عملکرد موتور در رقابت با هیوندای اکسنت عقب مانده است. زیرا هیوندای اکسنت دارای موتور 1.6 لیتری بوده که توانایی تولید قدرت 128 اسب بخار را دارد.

تویوتا یاریس

اما از طرف دیگر، تویوتا یاریس مدل 2016 دارای مصرف سوخت ترکیبی 6.3 لیتر به ازای هر صد کیلومتر بوده که در این زمینه از رقیب کره‌ای خود، هیوندای اکسنت، با مصرف 7.5 لیتر، پیشی گرفته است. از این رو در زمینه عملکرد فنی، انتخاب یکی از این دو خودرو کار مشکلی می‌نماید.

طراحی داخلی

در حالت کلی طراحی داخلی تویوتا‌ یاریس بسیار جذاب‌تر و لوکس‌تر از هیوندای اکسنت انجام شده است. هیوندای اکسنت مدل سال 2016 دارای کابین بسیار ساده‌ای بوده که نمایانگر سدان‌های شهری معمولی است. اما تویوتا یاریس سدان علی رغم اینکه در دسته‌ای مشابه با رقیب خود قرار دارد، اما دارای زبان طراحی مدرن‌تری است.

تویوتا یاریس

طراحی خارجی

از‌طرف‌دیگر، هیوندای اکسنت نقص‌های خود را در زمینه طراحی، در بخش امکانات داخلی به خوبی جبران کرده است. سیستم ترمز پایداری الکترونیکی، کروز کنترل، 4 کیسه هوا و آینه‌های جانبی تاشو برقی، از جمله امکاناتی هستند که هیوندای اکسنت 2016 را در مقابل رقیب ژاپنی آن، تویوتا یاریس، پیروز میدان کرده است.

پیشنهاد سردبیر: تویوتا یاریس هاچ بک 2020 معرفی شد

مقایسه تویوتا یاریس سدان و مزدا 3

عملکرد

تویوتا‌یاریس و مزدا 3، هر دو، در دسته سدان‌های شهری قرار می‌گیرند. از این رو همانگونه که در مقایسه پیشین نیز کاملن مشخص بود، نباید از موتور آن‌ها انتظار زیادی را داشته باشیم.

موتور (پیشرانه) به کار رفته در مزدا 3، متشکل از موتور 2 لیتری بوده که به گیربکس 6 سرعته اتوماتیک متصل است. این موتور توانایی تولید قدرت 150 اسب بخار را داشته و مصرف سوخت ترکیبی 7.1 لیتر در هر 100 کیلومتر را بدست می‌دهد.

همانگونه که مشخص است، موتور به کار رفته در مزدا 3 قدرتمند‌تر از رقیب آن است. این خودرو همچنین شتاب بالاتری را نسبت به تویوتا یاریس بدست می‌دهد. اما اگر مصرف سوخت را در نظر بگیریم، مشخص است تویوتا یاریس سدان وضعیت بهتری دارد. در حقیقت با خرید تویوتا یاریس یک سدان کوچک و کم‌مصرف شهری را خواهید داشت که دارای عملکرد متوسط و هزینه نگه‌داری پایینی است.

طراحی داخلی

کابین تویوتا‌ یاریس و مزدا 3، از لحاظ طراحی و آپشن، بسیار به یکدیگر شبیه است. اما از نظر ابعاد، فضای صندلی‌های ردیف عقب مزدا 3 نسبت به تویوتا یاریس بیشتر بوده که همین مساله باعث شده است که در سفرهای طولانی، انتخاب مناسب‌تر و راحت‌تری باشد.

تویوتا یاریس

بر خلاف فضای ردیف عقب صندلی‌ها، فضای حمل بار در تویوتا‌یاریس بیشتر است. از این رو مقایسه این دو خودرو در این زمینه کار چندان ساده‌ای نیست و بیشتر سلیقه‌ای بوده و به هدف و نیاز خریداران بستگی دارد.

طراحی خارجی

از آنجایی که تویوتا یاریس و مزدا 3 در دسته سدان‌های شهری سایز متوسط قرار می‌گیرند، مقایسه بین طراحی ظاهر این دو خودرو کار ساده‌ای است. در حالت کلی هر دوی این خودروها در بخش خارجی دارای طراحی چشم‌گیر و زیبایی هستند.

تویوتا یاریس

اما از آنجایی که هدف از نگارش این مقاله دقیق‌تر شدن در تمامی بخش‌ها برای ارایه یک مقایسه خوب است؛ باید بگوییم که استفاده از تیغه کروم در جلو پنجره مزدا 3 نمای مدرن‌تری را به آن بخشیده است. همچنین ظاهر این خودرو نسبت به تویوتا یاریس، کمی تهاجمی‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا