آموزشاطلاعات رانندهتعمیرگاه
موضوعات داغ

دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟ باهم 5 دلیل شایع روشن شدن چراغ چک خودرو را بررسی می کنیم.

برای خارجیان ماه آوریل ماه بررسی و چکاپ اتومبیل است، همچنین ماه بررسی وزن و سلامت سگ های خانگی و ماه بین المللی گیتار. برای بسیاری از افراد شاخص سلامت خودرو بسیار اهمیت دارد، که با توجه به این مطلب آنها روی مستندات آنچه باید بررسی شود و آنچه که باعث روش شدن چراغ چک خودرو می شود حساس هستند. در حالی که گزارش سال گذشته 10 دلیل اصلی روشن شدن چراغ چک را به خود اختصاص داده است، گزارش امسال لیست را به 5 دلیل محدود کرده است. مشخص نیست که آیا این موارد نمونه هایی جدید است یا جزئی از همان موارد قبل، اما به احتمال زیاد همه موارد قبل و موارد جدید روی سلامت خودرو تأثیر گذاشته و خواهد گذاشت. هزینه های تعمیرات سال جدید نسبت به سال گذشته به طور متوسط ​​1.6٪ کاهش یافته است، با این کاهش هزینه می توان گفت درآمد نیروی کار مربوط 2.8٪ و هزینه های فروش قطعات نیز تقریبا 1٪ کاهش یافته است.

check light 3201

متخصصان مربوط گفته اند: “به احتمال زیاد بسیاری از عوامل در این كاهش نقش داشته اند، از جمله اقتصاد مردم، رقابت در تعمیرگاه ها و افزایش تعمیرات به دست خود صاحب خودرو (صاحب خودرو تعمیرات را انجام می دهد). با این وجود، کاهش هزینه های سال 2021 تصویر مشخصی برای گزارش سال آینده ایجاد نمی کند، احتمالاً اختلالات احتمالی در زنجیره تامین منجر به افزایش هزینه های قطعات در آینده می شود. یک نکته روشن در این گزارش مربوط به وسایل نقلیه جدیدتر است. طبق داده ها، اتومبیل های کمتر از 3 سال، زیر 1٪ از کل مسائل مربوط به تعمیراتی که به چراغ چک خودرو ربط دارد را شامل می شوند. برای مقایسه بهتر وسایل نقلیه مدل 2007 به تنهایی 9.9٪ این موارد را تشکیل می دهند.

طبق گفته کارشناسان، پنج مسئله رایج که باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می شود، همراه با هزینه های مربوطه برای تعمیر، عبارتند از:

1. مبدل (های) کاتالیزور را با مبدل (های) کاتالیزوری جدید جایگزین کنید، (1،383 دلار).

2. حسگر اکسیژن را تعویض کنید (243 دلار).

3. سیم پیچ (جرقه) و شمع (شمع) را تعویض کنید (قیمت 389 دلار).

4. سنسور جریان جرمگیر را تعویض کنید (336 دلار).

5. درپوش سوخت را محکم یا تعویض کنید (25 دلار ).

مبدل های کاتالیزوری داغ هستند. این یک توضیح در مورد فرکانس تعویض های مبدل کاتالیزوری و عدم نگهداری یا تعویض منظم آن است. دیوید ریچ، یک متخصص در زمینه خودرو، در بیانیه ای گفت: “ما نمی خواهیم مردم با شنیدن اینكه مبدل های كاتالیزوری متداول ترین تعمیر هستند وحشت كنند (به دلیل هزینه زیاد آن). لازم به یادآوری است که گرچه مبدل های کاتالیزوری هزینه بر هستند، اما معمولاً خراب نمی شوند مگر اینکه کاهلی در نگهداری و تعمیرات بخش های دیگری مانند سنسور اکسیژن معیوب یا سیم پیچ احتراق روی آن ها تاثیر منفی بگذارد، یا اینکه وسیله نقلیه مسافت پیموده شده بسیار زیادی داشته باشد. همچنین سن خودرو نیز ممکن است یک عامل مهم  باشد، زیرا میانگین آن در سال 2020 به 11/9 سال افزایش یافت. توضیح احتمالی دیگر، سرقت های مبدل کاتالیزوری است. در حالی که سال 2019 به طور متوسط ​​هر ماه 282 سرقت مبدل کاتالیزوری مشاهده شد. طبق آمار اداره ملی جرائم بیمه، سال 2020 به طور متوسط ​​ماهانه 1203 سرقت در زمینه لوازم خودرو مشاهده می شود. در مورد پنجمین تعمیر رایج خودرو یعنی بستن یا تعویض درپوش سوخت، اینکه در صورت روشن شدن چراغ موتور چک کردن حتمی درپوش سوخت خودرو کمک بزرگی به شما خواهد کرد. درپوش سوخت ممکن است بدلیل پرشدگی اخیر شل باشد و یا به هیچ وجه بسته نشود و محکم بستن درپوش سوخت خود به خود یکی از ساده ترین تعمیرات در زمینه چراغ چک اتومبیل است.

همچنین بخوانید: عواقب تعویض دیر هنگام روغن موتور ماشین

در ادامه این مطلب بهتر است با سه اصلاح زیر آشنا شوید:

1- VSA به چه معنی است؟
VSA مخفف کمک پایداری خودرو است، اصطلاح اختصاصی آن سیستم کنترل پایداری الکترونیکی است که در خودروهای هوندا و آکورا استفاده می شود. کنترل پایداری الکترونیکی با استفاده از سنسورها تشخیص داده می شود، یعنی اینکه چه زمانی خودرو دچار لغزش می شود و این سیستم با کاهش قدرت موتور، استفاده سریع از آن و آزاد شدن ترمزها روی چرخ ها برای حفظ کنترل فرمان، در این امر مداخله می کند. کنترل پایداری از سال 2012 در همه وسایل نقلیه فروخته شده در ایالات متحده اعمال شد. حکم فدرال برای کنترل پایداری در بیشتر موارد با افزایش تعداد تصادفات رولور و تک خودرو با SUV در اوایل دهه 2000 تحریک شد. هوندا یک پذیرنده اولیه این فناوری بود. VSA در سال 1997 با سدان هوندا آکورد در بازار ژاپن آغاز به کار کرد و سدان 2000 Acura 3.5RL اولین مدل ایالات متحده بود که آن را روی اتومبیل خود اعمال کرد. هوندا پیلوت SUV 2005 و مینی ون 2005 هوندا ادیسه اولین مدل های هوندای آمریکایی بودند که VSA را شامل می شدند و تا سال 2006 در چهار مدل آکورا و چهار هوندا این استاندارد رعایت شده بود. مانند سایر سیستم های کنترل پایداری، VSA از سنسورهای مختلفی برای اندازه گیری جهت حرکت وسیله نقلیه در مقایسه با موقعیت فرمان، شتاب جانبی، لغزش چرخ و سایر عوامل استفاده می کند تا تعیین کند که برای جلوگیری از لغزش باید فعال شود یا خیر. VSA شامل کنترل کشش است که باعث کاهش قدرت رانندگی چرخ هایی می شود که در هنگام شتاب دچار لغزش می شوند.

unnamed

 

2- TCS به چه معنی است؟
TCS مخفف سیستم کنترل کشش است، این ویژگی در همه وسایل نقلیه فعلی وجود دارد و از لغزش چرخ های محرک در سطوح لغزنده جلوگیری می کند. با نحوه کار آن در اینجا آشنا می شوید. سیستم های کنترل کشش از سنسورهای سرعت چرخ برای سیستم های ترمز ضد قفل استفاده می کنند تا زمان لغزش یک یا چند چرخ محرک، آن را تشخیص دهند(یعنی لغزش را از بین می روند). بسته به نوع وسیله نقلیه و TCS، این موتور قدرت چرخ های محرک را کاهش می دهد و یا ترمزها را برای بازگرداندن کشش فشار می دهد. وقتی TCS درگیر می شود، ممکن است چراغ چک خودرو روشن شود. TCS مانند راننده ای کار می کند که هنگام شروع لغزش چرخ، پای خود را از پدال گاز رها می کند، برای مثال، اگر چرخ ها روی سطح نرم و صاف خیلی سریع شتاب می گیرند، TCS می تواند لغزش چرخ را زود تشخیص دهد، سریعتر واکنش نشان دهد و در بعضی از وسایل نقلیه، فشار روی چرخ های محرک را کاهش دهد. با این حال، برخی از سیستم های کنترل کشش خیلی زود مداخله می کنند یا برق بیش از حد چرخ های محرک را قطع می کنند و نتیجه این است که وسیله نقلیه ای که در برف یا یخ گیر کرده است، راه به جایی نمی برد. در چنین شرایطی، بهتر است TCS را خاموش کرده و با “تکان دادن” وسیله نقلیه به جلو و عقب، حرکت کنید. اگرچه نسخه های اولیه آن در دهه 1970 به نمایش درآمد، اما تا اواخر دهه 1980 بود که TCS به طور گسترده در دسترس قرار گرفت، در ابتدا در مارک های پیشرفته ای مانند مرسدس بنز و ب ام دبلیو. همه وسایل نقلیه مدرن اکنون TCS دارند، اما در دهه گذشته TCS کمتر دیده می شود زیرا با سیستم کنترل پایداری الکترونیکی ترکیب شده و در آن گنجانده شده است.

unnamed 1

3- ESC چیست؟
ESC یک سیستم ایمنی مورد نیاز فدرال است که جهت حرکت وسیله نقلیه را با مکانی که هدف قرار دادن فرمان است تشخیص می دهد. اینکه چه زمانی خودرو قصد دارد دچار لغزش شود. سپس ESC قدرت را کاهش داده و به سرعت ترمزها را روی چرخ ها تنظیم کرده و آزاد می کند تا از لغزش جلوگیری کرده و کنترل فرمان را حفظ کند. مانند TCS، همچنین به سنسورهای ضد قفل موجود در هر چرخ و به علاوه، حسگرهای دیگر متکی است. در بسیاری از وسایل نقلیه فعلی، سیستم های کنترل کشش و کنترل پایداری از همان چراغ چک داشبورد استفاده می کنند که هنگام روشن شدن موتور و در هنگام درگیری هر دو سیستم برای مدت کوتاهی روشن می شود. قبلاً بسیاری از وسایل نقلیه برای خاموش کردن کنترل کشش از هشدار سوئیچ استفاده می کردند، اما از سال 2012 که کنترل پایداری برای همه وسایل نقلیه لازم بود، ای جریان تغییر کرد. اکنون، برای غیرفعال کردن کنترل کشش، ممکن است مجبور شوید ESC را خاموش کنید. غیرفعال کردن کنترل کشش یا کنترل پایداری در خودرو و سازنده متفاوت است. بعضی از وسایل نقلیه دارای یک کلید داشبورد هستند که امکان خاموش کردن ESC را فراهم می کند، در حالی که ممکن است برای پیدا کردن و غیرفعال کردن ESC نیاز به مرور صفحه نمایش لمسی یا فشار دادن سایر کنترل ها یا منوها باشد. در بعضی از وسایل نقلیه، خاموش کردن ESC همچنین سیستم کنترل کشش را غیرفعال می کند که این موضوع به دیگران اجازه نمی دهد TCS را خاموش کنند اما ESC را روشن بگذارند. اطلاعات مربوط به وسیله نقلیه خود را در کتابچه راهنمای مالک پیدا کنید. TCS یا ESC فقط در صورت لزوم برای برون رفت از برف یا شرایط مشابه باید خاموش شود، زیرا سیستم ها مزایای ایمنی مهمی را به همراه دارند. به همین دلیل برخی از تولیدکنندگان غیرفعال کردن این سیستم ها را دشوار می کنند. هر زمان که موتور روشن می شود احتمالاً هر دو سیستم به طور پیش فرض روشن می شوند.

4016ed64 e401 4e2c 839c a52c763d031f

 

منبع: CARS

نوشته های مشابه

9 دیدگاه

    1. ممنون از نظرتون. به دلیل نوسان شدید قیمت قطعات به ریال از واحد دلار استفاده می کنیم. سپاس از همراهیتون

  1. مقاله خیلی توپی بود ولی راجب بخش هایی که توضیح دادید خیلی تخصصیه هر کدوم و میشه بیشتر توضیح بدید ممنون

    1. سپاس از همراهیتون. بله هر کدوم از بخش های تخصصی رو حتما در به روز رسانی های آینده به طور مجزا توضیح میدیم.

    1. سلام دوست عزیز. هزینه این پنج مورد با هم که البته بخش اعظمش مربوط به مبدل کاتالیست هستش، برای خودروهای وارداتی مثل هیوندا حدودا 4 الی 5 میلیون و برای خودروهایی که دو کاتالیست دارن حدودا 10 میلیون میشه. که البته باز هم بسته به نوع و مدل خودرو کمی متفاوت هست. سپاس از همراهیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا