تاریخچه موتورسیکلت

تاریخچه موتورسیکلت-آنچه که باید بدانیم

موتورسیکلت همانند بسیاری از اختراعات دیگر به‌صورت تدریجی تولیدشده و تکامل‌یافته و کسی نمی­تواند ادعا کند که مخترع آن است. نسخه‌های اولیه موتورسیکلت توسط مخترعان متعدد که بیشتر آن­ها در اروپا بودند، در قرن نوزدهم معرفی شدند.

دوچرخه‌های حرکت‌کننده با بخار

دوچرخه‌های حرکت‌کننده با بخار
دوچرخه‌های حرکت‌کننده با بخار

سیلوستر هاوارد راپر آمریکایی (1823-1896) یک دوچرخه­ی پایی دو سیلندره قدرت گیرنده از بخار را در سال 1867 اختراع کرد. “دوچرخه پایی ” یک‌شکل اولیه از دوچرخه است که در آن پدال‌ها به چرخ جلو متصل می‌شوند. اگر منظور از موتورسیکلت را وسیله دوچرخه‌ای در نظر بگیریم که دارای موتور بخار با سوخت زغال‌سنگ است، اختراع راپر می‌تواند اولین موتورسیکلت دنیا باشد. راپر که ماشین بخار را نیز اختراع کرده است، در سال 1896 درحالی‌که در حال سفر با قایق بادبانی خود بود، کشته شد.

موتورسیکلت
موتورسیکلت

حدوداً در همان زمان که راپر دوچرخه پایی قدرت گیرنده از موتور بخار خود را معرفی کرد، ارنست میشاو فرانسوی، یک موتور بخار را به یک دوچرخه پایی که توسط پدر آهنگرش پییر میشاو اختراع‌شده بود، متصل کرد. نسخه اختراع‌شده توسط او توسط الکل و چرخ‌دنده‌ای دوقلو به چرخ­های جلو نیرو می‌داد.

چند سال بعد، در سال 1881، یک مخترع به نام لوسیوس کوپلند از فونیکس آریزونا، یک دیگ بخار کوچک­تر که می­توانست چرخ عقب دوچرخه را با سرعت شگفت‌انگیز 12 مایل بر ساعت حرکت دهد، اختراع کرد. در سال 1887، کوپلند یک شرکت تولیدی را برای ساخت نخستین «موتورسیکلت» پایه‌گذاری کرد؛ هرچند که محصول تولیدی او درواقع یک سه‌چرخه بود.

اولین دوچرخه با موتور بنزینی

اولین دوچرخه با موتور بنزینی
اولین دوچرخه با موتور بنزینی

طی 10 سال آینده، ده‌ها طرح مختلف برای دوچرخه‌های موتوری پدیدار شد؛ اما مشخص است که کسی که برای اولین بار از یک موتور احتراق داخلی بنزینی استفاده کرد، گوتلیب دایملر آلمانی و شریکش ویلهلم مایباخ بود. وی در سال 1885 Petroleum Reitwagon را تولید کرد. این لحظه در تاریخ به‌صورت ثبت هم‌زمان دو اختراع یعنی موتور بنزینی و دوچرخه‌های مدرن، درآمد.

اولین دوچرخه با موتور بنزینی
اولین دوچرخه با موتور بنزینی

گوتلیب دایملر از یک موتور جدید که توسط مهندس نیکولاس اوتو اختراع‌ شده بود، استفاده کرد. اوتو نخستین موتور احتراق داخلی چهارزمانه را در سال 1876 اختراع و آن را “موتور سیکل اوتو ” نام‌گذاری کرده بود. دایملر که یکی از کارکنان پیشین اوتو بود، به‌محض تکمیل موتورش آن را در یک موتورسیکلت مورداستفاده قرارداد. Reitwagon دایملر چرخ جلو قابل مانور نداشت و به‌جای آن متکی به یک جفت‌چرخ عقب، شبیه به چرخ‌های آموزشی، برای راست نگه‌داشتن دوچرخه در طول چرخش، بود.

اولین دوچرخه با موتور بنزینی
اولین دوچرخه با موتور بنزینی

دایملر نوآور بزرگی بوده و به آزمایش موتورهای بنزینی برای استفاده در قایق‌ها ادامه داد. او همچنین پیشگام در عرصه تولید خودروهای تجاری شد. شرکتی که هم نام دایملر بود درنهایت به دایملر بنز تبدیل شد. امروزه این شرکت را به نام مرسدس-بنز می­شناسیم.

توسعه مداوم

از اواخر دهه 1880، ده‌ها شرکت دیگر به تولید موتورسیکلت پرداختند. تمایل به تولید موتورسیکلت در ابتدا در آلمان و بریتانیا آغازشده و پس‌ازآن به‌سرعت به ایالات‌متحده آمریکا گسترش یافت.

در سال 1894، شرکت آلمانی Hildebrand & Wolfmüller اولین شرکتی بود که خط تولید دوچرخه­های موتوری که امروزه به نام “موتورسیکلت ” شناخته می­شود را در یک کارخانه به راه انداخت. در ایالات‌متحده، اولین کارخانه تولید موتورسیکلت توسط چارلز متز در ماساچوست، ساخته شد.

موتورسیکلت “هارلی دیویدسون “

موتورسیکلت "هارلی دیویدسون "
موتورسیکلت “هارلی دیویدسون “

هرگونه بحثی در مورد تاریخ موتورسیکلت­ها بی‌شک اشاره­ای به مشهورترین تولیدکننده‌ی ایالات‌متحده، هارلی دیویدسون، خواهد داشت.

بسیاری از مخترعان قرن نوزدهم که بر روی موتورسیکلت‌های ابتدایی کار می‌کردند، اغلب به اختراعات دیگر روی آوردند. برای مثال، دایملر و راپر هر دو بر روی توسعه خودرو و وسایل نقلیه دیگر به کار خود ادامه دادند. بااین‌حال برخی از مخترعان ازجمله ویلیام هارلی و برادران دیویدسون، به‌طور مطلق بر روی توسعه موتورسیکلت کار می­کردند. در میان رقبای تجارت آن­ها شرکت‌هایی همچون Excelsior، Indian، Pierce، Merkel، Schickel و Thor بودند.

موتورسیکلت
موتورسیکلت

در سال 1903، ویلیام هارلی و دوستانش آرتور و والتر دیویدسون شرکت موتور هارلی دیویدسون را راه‌اندازی کردند. دوچرخه دارای یک موتور باکیفیت بود ازاین‌رو می­توانست در مسابقات به‌خوبی ظاهر گردد؛ هرچند شرکت در ابتدا برای ساخت و فروش آن به‌عنوان یک وسیله نقلیه برنامه‌ریزی کرده بود. مرچانت لنگ نخستین موتورسیکلت هارلی دیویدسون را در شیکاگو به فروش رسانید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا