تاریخچه خودرو

بررسی تاریخچه دو سدان محبوب تویوتا کمری و تویوتا کرون

بیش از نیم قرن با تویوتاهای محبوب

در این مطلب بررسی تاریخچه دو سدان محبوب تویوتا که در تمامی خیابان‌های دنیا هم دیده می‌شوند همراه شما خواهیم بود. سدان هایی که در اکثر نقاط دنیا به استهلاک کم و قیمت مناسب شناخته می‌شوند. با بررسی اجمالی نسل‌های مختلف تویوتا کمری و کروان همراه ما باشید.

تویوتا کمری Camery

کمری
کمری


اولین نسل از این خودرو در سال 1978 با عنوان تویوتا کمری Celica Camery در ژاپن معرفی شد. نسل بعدی این خودرو نامش را به Vista تغییر داد و تا سال 1998 که 5 نسل مختلف از تولید آن می‌گذشت در کلاس کامپکت یا خودروهای جمع و جور قرار داشت و از اتاق V50 به بعد تا به امروز این خودرو در کلاس Mid Size قرار دارد.

کمری
کمری

از روی نام این خودرو در نسل هفتم واژه Celica برداشته شد و تنها با نام Camery و البته سایز بزرگ‌تر به بازار عرضه می‌شد. اتاق V10 جهش دیگری نیز برای تویوتا به همراه داشت.

در این نسل تویوتا نمونه‌های کوپه و استیشن واگن این نسل را هم وارد بازار کرد که نسخه استیشن واگن آن با فروش بسیار خوبی همراه بود. پس از اتاق V20 که طراحی آن بسیار کسل کننده محسوب می‌شد، اتاق V30 با ابعادی بزرگ‌تر منتها بدون نسخه استیشن واگن و کوپه وارد بازار شد.

اتاق V30 به کشورمان نیز به تعداد زیادی وارد شد که به علت زمان‌بندی نادرست مسئولین برای واردات این خودرو، V30 مغلوب V40 در سال 2006 شد. کمری V40 با اتاقی آرام، چهره‌ای جذاب و استفاده از پلت فرم K محصولات تویوتا به بازار عرضه شد.

نکته جالب در مورد آن این است که بیش از 500 هزار دستگاه تنها در آمریکا فروش داشت و به خودروی محبوب اروپایی‌های کم درآمد نیز تبدیل شده بود.

نسل V40

V40 ذهنیت مردم را از یک خودروی ارزان و راحت و البته کم استهلاک کاملا تغییر داد و به خودرویی تبدیل شد که هم اکنون در کشورمان نیز قیمتی بالای 150 میلیون تومان برای نمونه هایی با کارکرد حداقل 300 هزار کیلومتر قابل خرید است و به عنوان خودرویی تقریبا لوکس قلمداد می شود.

همین ذهنیت در مورد نسل V40 در کشورهای آفریقایی و ضعیف‌تر هم شکل گرفت موجب شد تا یکی از پرفروش ترین محصولات تویوتا شناخته شود. آخرین نسل از این کلاس در سال 2017 با چهره‌ای مدرن و امکانات فراوان با کد XV70 به بازار راه یافت.

  تا به امروز که صحبت‌هایی مبنی بر معرفی نسل جدید این خودرو به میان می‌آید، هنوز نتوانسته است در یک سال رکورد فروش برادر بزرگ‌تر خود را پشت سر بگذارد.

تویوتا کرون Crown

کرون
کرون

تویوتا کرون خودرویی است که از سال 1955 میلادی تا به امروز بی‌وقفه تولید شده؛ اما در محافل خودرویی کمتر مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. نسل اول خودرو تویوتا کرون که با کد S30 شناخته می‌شود در سه کلاس سدان، 4 و 2 درب استیشن واگن ساخته می‌شد و بیش از نیم قرن پیش از آن به عنوان خودروی لوکس اشرافیان و سیاستمداران آن دوره استفاده می‌شد.

نسل‌های مختلف این خودرو همچنان یکی پس از دیگری با عنوان رقابت با خودروهای بزرگ و لوکس ایلات متحده وارد بازار می‌شدند تا اینکه تویوتا تصمیم گرفت از نسل نهم به بعد، این کلاس از خودروهای لوکس خود را با برند دیگری به نام لکسوس راهی بازار کند.

نسل یازدهم (S170)

در نسل یازدهم (S170) این خودرو با چهره‌ای شبیه به کلاس S مرسدس بنز رسماً با خودروهای لوکس ژرمن‌های اعلام جنگ کرد. در این نسل مدل استیشن واگن هم در ابعاد فول سایز به بازار عرضه شد که شکست بزرگی را برای تویوتا رقم زد. در حال حاضر پانزدهمین نسل از این خودروی لوکس و زیبا به بازار عرضه می‌شود که اشتراکات فراوانی با لکسوس GS نیز دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا