تاریخچه خودرو

زندگی نامه چارلز کترینگ، مخترع سیستم جرقه الکتریکی

اولین سیستم جرقه زنی الکتریکی برای خودروها توسط مهندسین جنرال موتورز،کلاید کلمن و چارلز کترینگ اختراع شد. سیستم جرقه خود شروع شونده برای اولین بار در 17 فوریه 1911 روی یک کادیلاک نصب شد. اختراع سیستم جرقه زنی الکتریکی توسط چارلز کترینگ نیاز به هندل دستی موتور را از بین برد. این اختراع در سال 1915 از طرف ایالات متحده آمریکا برای کترینگ ثبت شد.

آقای کترینگ شرکت دلکو (Delco) را تاسیس کرد و در سال‌های 1920 تا 1947 ریاست بخش تحقیقاتی در جنرال موتورز را بر عهده داشت.

سال­‌های اولیه زندگی

چارلز در سال 1876 در لودونویل در اوهایو متولد شد. او چهارمین فرزند از پنج فرزند ژاکوب کترینگ و مارتا هانتر کترینگ بود. او در حال رشد بود که متوجه شد نمی­‌تواند در مدرسه به خوبی ببیند و همین موضوع باعث سردردش می‌­شد. چارلز پس از فارغ التحصیلی معلم شد. وی مباحث علمی در مورد برق، گرما، مغناطیس و گرانش را برای دانش آموزانش آموزش می‌­داد.

کترینگ همچنین دوره­‌هایی را در کالج ووستر گذراند و سپس به دانشگاه ایالتی اوهایو منتقل شد. او هنوز مشکل چشمی داشت. این مشکل او را مجبور کرد که مدتی از درس کناره‌­گیری کند. او سپس به عنوان سرپرست یک خدمه خط تلفن مشغول به‌کار شد. او آموخت که می‌تواند مهارت‌های مهندسی برق خود را در کارش اعمال کند. او همچنین همسر آینده‌­اش اولیو ویلیامز را ملاقات کرد. مشکلات چشم او بهتر شد و توانست به مدرسه برود. کترینگ در سال 1904 با درجه مهندسی برق از OSU فارغ‌­التحصیل شد.

شروع اختراعات

کترینگ شروع به‌کار در یک آزمایشگاه تحقیقاتی در National Cash Register کرد. او یک سیستم تایید اعتبار آسان که جلودار کارت های اعتباری امروز و ثبت الکترونیک پول بود را اختراع کرد. اختراع وی باعث شد که فروش فروشندگان در سراسر کشور بسیار راحت‌­تر شود. کترینگ در طی پنج سال کار خود در NCR، از سال 1904 تا 1909، 23 اختراع را برای آن به ثبت رساند.

اوایل سال 1907 ادوارد دیدز، همکار کترینگ در NCR، از وی خواست تا اتومبیل­‌ها را بهبود بخشد. دیدز و کترینگ از دیگر مهندسان NCR، از جمله هارولد تالبوت دعوت کردند تا جهت رسیدن به این هدف با آن­‌ها همکاری کنند. اولین هدف آن­‌ها بهبود عملکرد سیستم جرقه بود. در سال 1909، کترینگ از NCR استعفا داد تا به صورت تمام وقت روی پیشرفت های خودرو از جمله اختراع سیستم جرقه زنی خود شروع شونده، کار کند.

گاز فرئون

در سال 1928، توماس میدلی و کاترینگ یک “ترکیب معجزه­‌آسا” به نام فرئون را اختراع کردند. امروزه به دلیل اثر تخریبی این گاز روی لایه ازن، استفاده از آن بسیار محدود شده است.

از اواخر دهه 1800 تا سال 1929 از گازهای سمی همچون آمونیاک (NH3)، متیل کلرید (CH3Cl) و دی اکسید گوگرد (SO2) به عنوان مبرد در یخچال­‌ها استفاده می­‌شد. چندین حادثه مرگبار در دهه 1920 به علت نشت متیل کلرید از یخچال‌ها رخ داد. مردم شروع به ترک یخچال و فریزر در حیاط های خود کردند. سه شرکت آمریکایی Frigidaire ،General Motors و DuPont برای جستجوی یک روش کم خطرتر برای استفاده در یخچال­‌ها با یکدیگر همکاری را شروع کردند.

فرئون چندین کلروفلوئوروکربن یا CFC را نمایش می­‌دهد که در تجارت و صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. CFCها یک گروه از ترکیبات آلیفاتیک هستند که عناصر کربن و فلوئور و در بسیاری موارد هالوژن های دیگر (به خصوص کلر) و هیدروژن را شامل می‌شوند. فریون‌ها گازها و یا مایعات بی رنگ، بی بو، غیر قابل اشتعال و غیر خورنده هستند.

چارلز کترینگدر نوامبر سال 1958 دارفانی را وداع گفت.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا