تاریخچه خودرو

زندگی نامه هنری فورد، صنعتگر و مخترع آمریکایی

هنری فورد یک صنعتگر آمریکایی، بنیانگذار شرکت فورد موتور و حامی توسعه روش خط مونتاژ در تولید انبوه بود.

مرور سریع بر حقایق زندگی هنری فورد

  • دلایل شهرت: صنعتگر آمریکایی، بنیانگذار شرکت فورد موتور.
  • تولد: 30 جولای سال 1863، دیربورن میشیگان.
  • والدین: ماری لیتوگوت آهرن فورد (1839-1876) و ویلیام فورد (1826-1905).
  • مرگ: 7 آوریل 1947، دیربورن میشیگان.
  • تحصیلات: تا کلاس ششم در مدرسه اسکات ستلمنت در دیربورن، شاگرد مغازه مکانیکی، دانشجوی رشته تجارت در دانشگاه کسب و کار برایانت و استراتن در دیترویت.
  • مقالات منتشر شده: “زندگی و کار من”
  • نامزد: کلارا جان برایانت (1888-1947)
  • فرزند: ادسل (6 نوامبر 1893، 26 می 1943)

سال­‌های اولیه‌­ زندگی

هنری فورد در 30 ژوئیه سال 1863 متولد شد. مادر وی مری لیتوگوت آرن و پدر وی ویلیام فورد بودند. ویلیام (1906-1826) یک مهاجر ایرلندی بود که در Clonakilty در Cork County متولد شد و در زمان قحطی بزرگ ایرلند با دو پوند که قرض گرفته بود و مجموعه­ای از ابزار نجاری، فرار کرد. او در دیترویت، جایی که تعدادی از عموهایش زندگی می‌کردند، مستقر شد.

مادرش مری لیتوگوت آهرن (1861-1876) در حالی که تنها سه سال داشت، به همراه سه برادرش یتیم بودند؛ ماری توسط یک زن و شوهر به نام مارگارت و پاتریک ارن به فرزندگی گرفته شد. او و ویلیام در تاریخ 21 آوریل 1861 ازدواج کردند: دارایی مری 90 هکتار زمین بود که پس از ازدواج، مزرعه بزرگ آن‌ها به 250 هکتار می‌رسید. هنری پس از گذشت مدت زمانی متولد شد؛ آن‌ها یکی از مهم­ترین و ثروتمندترین خانواده‌­های دیربورن بودند.

تحصیلات

هنری شش مقطع تحصیلی خود را در دو مدرسه، یکی مدرسه Scottish Settlement و دیگری مدرسه Miller، گذراند. وی پس از فارغ التحصیلی در سال 1876، روی مزرعه پدرش شروع به‌کار کرد، اما پس از برداشت محصول در سال 1878، به طور ناگهانی آنجا را ترک کرده و بدون اجازه به دیترویت رفت و در آنجا با عمه­اش ربکا زندگی کرد. او در کارخانه خودروسازی میشیگان شروع به‌کار کرد اما پس از شش روز اخراج شده و مجبور به بازگشت به خانه شد.

ویلیام در سال 1879 هنری را برای کارآموزی به فروشگاه­های James Flower و Brothers Machine در دیترویت فرستاد. وی به مدت 9 ماه در آنجا به سر برده و سپس جهت کار به شرکت Detroit Dry Dock که در عرصه کشتی‌های آهنی و فولاد اسیدی پیشگام بود، رفت. هیچ کدام از این شغل­ها برای وی به اندازه­ای که بتواند اجاره‌اش را پرداخت کند، درآمد نداشت، از این رو با یک جواهرساز به صورت شبانه مشغول به‌کار شد. کار وی در آنجا تمیز کردن و تعمیر ساعت­ها بود.

هنری فورد در سال 1882 به مزرعه بازگشت. وی در آنجا با یک ماشین بخار کوچک قابل حمل یعنی موتور کشاورزی Westinghouse برای یکی از همسایه­ها کار ­می‌کرد. او در این کار بسیار ماهرانه عمل کرده و در طول تابستان سال‌های 1883 تا 1884 توسط این شرکت استخدام شد تا موتورهای ساخته و فروخته شده در میشیگان و شمال اوهایو را به‌کار انداخته و یا تعمیر کند.

ازدواج و برنامه‌­های آینده

در دسامبر 1885، فورد با کلارا جین برایان (1950-1866) در یک شب سال نو میلادی ملاقات کرد و در 11 آوریل 1888 با وی ازدواج کرد. فورد همچنان به‌کار خود در مزرعه­ای که پدرش به وسعت یک جریب به وی داده بود، ادامه داد؛ اما در قلب و در ذهنش به وضوح به تجارت می­اندیشید. هنری فورد در زمستان 1890-1888، در دانشگاه کسب و کار برایان و استراتون در دیترویت ثبت نام کرد. وی در آنجا در زمینه­هایی چون خوشنویسی، حسابداری، طراحی مکانیکی و شیوه‌های کسب و کار مورد آموزش قرار گرفت.

در اوائل دهه 1890، فورد متوجه شد که می­تواند یک کالسکه بدون اسب را تولید کند اما به اندازه کافی درباره نیروی برق اطلاعات نداشت؛ از این رو در سپتامبر سال 1891، کاری را با شرکت Edison Illuminating در دیترویت آغاز کرد. فورد پس از تولد تنها فرزندش ادلس در تاریخ 6 نوامبر 1893، به عنوان یک مهندس ارشد ارتقا یافت. در سال 1896، ادیسون نخستین کالسکه بدون اسباب خود را ساخته و آن را quadricyle نامید. او آن را به منظور تامین هزینه­های کار روی یک مدل بهبود یافته که یک واگن تحویلی بود، فروخت.

در تاریخ 17 آوریل 1897، فورد برای ثبت اختراع یک کاربراتور، درخواست کرد و در 5 آگوست 1899 شرکت خودروسازی دیترویت تشکیل­ داده شد. ده روز پس از آن، فورد شرکت Edison Illuminating را ترک کرد و در 12 ژانویه سال 1900، شرکت خودروسازی دیترویت، این واگن را به عنوان اولین خودروی تجاری خود که توسط هنری فورد طراحی شده بود، عرضه کرد.

شرکت فورد موتور

فورد شرکت “فورد موتور” را در سال 1903 به تصویب رساند و اعلام کرد:

من ماشینی را برای عموم مرد تولید خواهم کرد.

 در اکتبر 1908، او این کار را با ساخت مدل  Tانجام داد. قیمت اولیه این اتومبیل 950 دلار بود که در طول 19 سال تولید آن، به 280 دلار کاهش یافت. تقریبا 15,000,000 عدد از این خودرو تنها در ایالات متحده فروخته شد. مدل T آغازگر عصر اتومبیل است. نوآوری فورد، خودرویی بود که از یک خودوری لوکس که تنها ثروتمندان قابلیت خرید آن را داشتند، به خودرویی مورد استفاده توسط مردم عادی تبدیل شده بود؛ به گونه­ای که این مردم عادی خود می­توانستند خودرو را نگهداری و تعمیر کنند.

اگرچه برخلاف برخی گزارش‌ها فورد خط مونتاژ را اختراع نکرد، ولی از آن برای تحقق فرآیندهای تولید در ایالات متحده آمریکا استفاده کرد. تا سال 1914، کارخانه وی در میشیگان از تکنیک‌های تولید نوآورانه استفاده کرد تا در هر 93 دقیقه یک شاسی کامل را تولید کند. این یک پیشرفت فوق العاده نسبت به زمان تولید قبلی یعنی 728 دقیقه بود. فورد با استفاده از یک خط مونتاژ دائما در حال حرکت، تقسیم کار بین کارگران و هماهنگی دقیق عملیات، سود فراوانی را در تولید و حتی در سلامتی شخصی خود کسب کرد.

در سال 1914، فورد شروع به پرداخت 5 دلار در روز به کارمندان خود کرد؛ این دستمزد تقریبا دو برابر دستمزد ارائه شده توسط سایر تولیدکنندگان بود. او روز کاری را از 9 ساعت به 8 ساعت کاهش داد تا کارخانه را به صورت سه شیفت کاری در بیاورد. در نهایت تکنیک‌های تولید انبوه فورد منجر به ساخت یک مدل T در هر 24 ثانیه شد. نوآوری‌های فورد، او را به یک فرد مشهور بین‌المللی تبدیل کرد. در 27 ماه مه سال 1927، تولید مدل Ford T به پایان رسید.

میراث و مرگ

فورد یک تاجر زیرک بود. در سال 1919 او از شیکاگو تریبون به خاطر تهمتی که در یکی از مقاله­های آن به وی زده بودند، شکایت کرد. در این مقاله فورد را “آنارشیست” و “ایده آلیست نادان” نامیده بودند. او بارها زندگی­نامه خود را نوشت که اولین آن در سال 1922 بود. وی همچنین تامین مخارج بازسازی یک شهر روستایی با نام Greenfield Village که عمدتا به قصد توریست‌پذیری و معرفی زندگی و کار وی بود را عهده­دار شد.

فورد همچنان به نوآوری­های خود ادامه داد. در سال 1932، هنری فورد آخرین پیروزی مهندسی خود را معرفی کرد: “en block” یا یک قطعه موتور V-8؛ و در 13 ژانویه سال 1942، یک خودروی با بدنه­ پلاستیکی با 30 درصد وزن کمتر از اتومبیل‌های فلزی را به ثبت رساند.

مدل مقرون به‌صرفه T جامعه آمریکا را به شدت تغییر داد؛ همچنان که بیشتر آمریکایی‌ها صاحب اتومبیل شدند، الگوهای شهری تغییر یافتند. ایالات متحده آمریکا شاهد رشد حومه­ها، ایجاد یک سیستم بزرگراه ملی و جمعیتی بود که در هر زمان امکان رفتن به هر جایی را داشتند. فورد بسیاری از این تغییرات را در طول عمر خود شاهد بوده است.

هنری فورد در چند سال آخر زندگی خود کم فعالیت­تر شده و در نهایت در 7 آوریل 1947 در خانه خود در دیربورن جان سپرد.

مباحثه

متاسفانه شواهد فراوانی وجود دارد که فورد یک انسان متعصب بوده و نوشته‌هایش شامل چندین اظهارنظر در مورد برتری سفیدپوستان است. Quartz مقاله‌­ای را به چاپ رسانیده است که در آن بیان می­دارد که اگرچه او کارمندان سیاه پوستی نیز استخدام کرده و به آن­ها حقوقی برابر با سفیدپوستان می­داد، اما وی نگران این بود که او و دیگران کارمندانش تحت تاثیر شیاطین پنهان در موسیقی جاز قرار گیرند و از این رو پیشنهاد می­کرد که کارمندان سفید پوستش زمانی را به رقص محلی آمریکایی بگذرانند.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا