تاریخچه خودرو

تاریخچه ادغام شرکت‌های دایملر – بنز و کرایسلر (1995-2007)

دایملر یکی از مطرح‌ترین شرکت‌های تولیدکننده خودرو در جهان محسوب می‌شود. در این مطلب به بیان تاریخچه ادغام آن با کرایسلر می‌پردازیم.

در سال 1995، رئیس جدید هیئت مدیره، یورگن ای. شرمپ، تعدیل استراتژیک گروه را آغاز کرد، زیرا بسیاری از واحدهای کسب و کار موجود از موقعیت رقابتی مطلوبی برخوردار نبودند. عمده اقدامات مبتنی بر ترک شرکت فوکر، فروش دورنیر لوفت­فارت و فروپاشی AEG بود. این حرکت به همراه اقدامات طراحی شده برای افزایش رقابت، به منظور تقویت قدرت درآمد گروه، که اکنون متمرکز بر وسایل نقلیه، حمل و نقل و خدمات بود، انجام شد.

گسترش مشاغل اصلی، تکمیل آن‌ها با محصولات و خدمات جدید و بهبود وضعیت رقابتی در شرایط جهانی، اولویت بیشتری نسبت به دیگر زمینه‌های جدید کسب و کار داشت.

ادغام دایملر کرایسلر آ.گ

با توجه به پیشرفت‌­های بین‌­المللی، تولید خودرو در سال 1995 در تاسکالوسا صورت گرفته و در سال 1998 ادغام با شرکت کرایسلر برای تشکیل دایملر کرایسلر آگ، اعلام گردید. هدف از ادغام، حفظ رقابت­پذیری درازمدت شرکت‌های زیر مجموعه آن بود.

همزمان با این اتفاق، مرسدس بنز یک مدل استراتژیک ابتکاری رادر بخش خودرو راه‌اندازی کرد. سری مدل‌های جدید مانند کلاس­های A، B و M، مدل‌های خاص مانند SLK و CLK و همکاری با “جامعه سوئیس برای میکروالکترونیک” و “صنعت ساعت سازی” (SMH) برای توسعه ماشین‌های هوشمند کوچک شهری، مرسدس بنز را به یک تامین‌کننده کامل محصولات تبدیل کرد.

علاوه بر این، در سال 1995 بخش‌­های اتوبوس و واگن با یکدیگر متحد شده و شرکت اروپایی اتوبوس (EvoBus) به عنوان یک شرکت تابعه مرسدس بنز AG تشکیل شد. حصول همزمان GmbH، اتوبوس و واگن Setra را به یک برند گروهی تبدیل کرد. در اواخر دهه 1990، از طریق کامیونهای آمریکای شمالی دایملر کرایسلر، برند اتوبوس‌سازی توماس نیز به عنوان زیرمجموعه در شرکت وارد گردید.

آن‌ها در پایان سال 2000 به شرکت کامیون‌سازی کانادایی Western Star Trucks که مدیریت آن در کلمبیا بود، پیوستند. در کنار برند Western Star Trucks، اتوبوس­های کانادایی دارای برند Orion بودند.

علاوه بر این، در پایان دهه 1990 مایباخ اتومبیل لوکس خود تحت عنوان لیموزین را تولید کرد که بزرگتر و منحصر به‌فردتر از دیگر نمونه­ها بود. در سال 2002، دایملرکرایسلر مدل مشهور جدید خود با عنوان مایباخ 57 را روانه بازار کرد.

در حالی که تجارت اتومبیل­ در حال گسترش بود، انتظار می­رفت در دایملر کرایسلر اتومبیل­های ورزش­های موتوری از همان سنت­های مسابقه­ای شرکت آلمانی پیشین، بهره جوید. غلبه بر مسابقات اتومبیلرانی آلمانی تورینگ (DTM) و دوبار پیروزی پیاپی میکا هکینن در مسابقه بین المللی فرمول 1 (1998/1999) به افزایش شهرت این شرکت خودروسازی کمک بسزایی کرد.

در تاریخ 31 دسامبر 2005، دوره مدیریت عاملی یورگن ای. شرمپ به پایان رسید.

دکتر دیتر زیچه در 1 ژانویه سال 2006 مدیر عامل شرکت شد. اداره مرکزی شرکت که در اشتوتگارت و تحت نظارت ادزارد روتر، ساخته شده بود، تا سال 2006 به عنوان دفتر مرکزی این شرکت آلمانی باقی ماند. در همان زمان، دفتر مرکزی شرکت به کارخانه اصلی آن در Untertürkheim بازگشت. امروزه، هفت کارخانه در شهرهای Untertürkheim، Bad Cannstatt، Hedelfingen، Zuffenhausen، Mettingen، Brühl و Sirnau زیرمجموعه این شرکت هستند. علاوه بر این، موزه مرسدس بنز در بهار 2006 در خارج از دروازه کارخانه افتتاح شد. این موزه در حال حاضر بزرگترین موزه خودرو در جهان است.

هدف از ادغام با شرکت کرایسلر و خرید سهام تولیدکنندگان آسیایی خودرو، میتسوبیشی و هیوندای، این بود که شرکت دایملر را به یکی از بزرگترین شرکت­های خودروسازی دنیا تبدیل کند. با اهداف مطلوب بلندمدت‌تر در بازار، در سال 2007 بیشتر سهام کرایسلر و خدمات مالی مربوطه آن در آمریکای شمالی، فروخته شد. همکاری با شرکت­های میتسوبیشی موتورز و هیوندای موتور نیز به تدریج قطع شد.

تغییر نام به دایملر آگ (Daimler AG)

در اکتبر 2007 در یک نشست عمومی فوق­العاده، تغییر نام از دایملر کرایسلر آ.گ. به دایملر آ.گ به تصویب رسید. تقریبا 99 درصد از 5000 سهامدار شرکت به نفع این تغییر رای دادند. تغییر نام این شرکت شامل تغییر نام امکانات تولید و سازمان‌های فروش هم در آلمان و هم در خارج از کشور بود. هدف از این تغییر نام این بود که نیاز به ایجاد تمایز فاحش بین برند شرکت یعنی Daimler و مارک‌های مختلف محصولات گروه بود.

حدود دو سال بعد، در تاریخ 27 آوریل 2009، دایملر AG از 19/19 درصد سهام که پیش از این در کرایسلر نگه داشته بود نیز چشم پوشید.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا