موتورهای چهار چرخ ATV

موتورهای چهار چرخ چه ویژگی‌هایی دارند؟

موتورهای چهار چرخ و یا ATV، در تابستان و روزهای گرم بازار بسیار پررونقی دارند. در لب ساحل، مکان‌های تفریحی شمال کشور و جزیره‌های جنوب کشور در حال حاضر بازار خرید و کرایه این وسیله نقلیه موتوری بسیار چشمگیر است. ATV‌ها به صورت عمده از کشور چین به ایران وارد می‌شوند و دارای پیشرانه‌هایی به حجم 50، 110، 125، 250 و 350 سی‌سی هستند.

موتورهای چهار چرخ معمولا دارای سیستم تعلیق قوی، محفظه حمل بار، وینچ و پیشرانه‌های چهار زمانه هستند. در اغلب موتورهای چهار چرخ، سیستم انتقال انرژی به چرخ‌ها از طریق گاردان است. موتورهای ATV با دنده دستی، دنده یک بسیار قوی دارند که گشتاور بالایی را برای حرکت در اختیار راننده می‌گذارد. برای سهولت رانندگی، آن‌ها غالبا دارای کلاچ نیستند، اما دنده سنگین برای ایجاد گشتاور بالا در آن‌ها موجود است. ATV‌ها از نظر کنترل در حرکت بسیار پایدار هستند و به راحتی می‌توان رانندگی با آن را آموخت، به همین خاطر است که راندن این وسیله برای تمام سنین لذت‌بخش بوده و باعث شده تا تمام مناطق تفریحی ایران عمدتا به خرید این موتورسیکلت‌ها روی بیاورند.

موتورهای چهار چرخ

 موتورهای چهار چرخ در بازار ایران در برندهای مختلفی موجود هستند. برخی از آن‌ها با شاسی مستقل از کابین دارای توانایی‌های آفرودی بی‌نظیری هستند و همچنین کمک فنرها و سیستم تعلیق آن‌ها برای عبور از مسیرهای صعب العبور ارتقاء یافته است. برخی از آن‌ها نیز دارای سایه‌بان هستند و بیشتر برای یگان‌های محافظتی و حراست مناطق مختلف استفاده می‌شوند.

four wheelers1

 لازم به ذکر است؛ موتورهای چهار چرخ با توجه به سایز تنه کلاس‌بندی می‌شوند و حتی بر اساس سایز و حجم پیشرانه قابلیت شرکت در مسابقات مختلف را هم دارند. قیمت این موتورها از 15 تا 200 میلیون تومان متغیر است و گفتنی است کرایه آن‌ها برای 20 دقیقه عموما بین 15 تا 50 هزار تومان است. تابه‌حال تجربه رانندگی با موتورهای چهار چرخ داشته‌اید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا