خودرونظامی

نفربر آبي خاكي ZBD-2000 ، سلاحي قدرتمند در ميدان جنگ

در دهه 1990، يك خودروي نظامي آبي خاكي مسلح در تفنگداران دريايي براي ارتش چين ضرورت داشت تا به محض پياده شدن از شناور‌هاي آبي خاكي بتواند در ساحل از سربازان به لحاظ نظامي پشتيباني كند. تانك سبك آبي خاكي نوع 63 اي در همان زمان به خدمت گرفته شد كه توپ 105 ميلي متر در آن به كار گرفته شد كه از تانك نوع 63  دهه 1990الگوبرداري شد. كارايي تانك نوع 63 اي خوب بود ولي عمر مفيد آن به پايان رسيده بود. اين تانك در همان دهه 1990 به تعداد محدود و كم توليد شد، ضرورت تانك آبي خاكي در آن زمان چندان احساس نمي‌شد و در واقع يك نفر بر آبي خاكي زرهي مهم‌ ترين نياز بود و درست در همان زمان صنايع  Norinco به صحنه توليدات نظامي وارد شد و در نهايت يك خودروي جديد تحت عنوان ZBD-2000  ساخته شد كه از همان ابتدا در ارتش به كار گرفته شد.

براي ساخت خودروي زرهي ZBD 2000 از فولاد استفاده شد و بخش هايي از آن از  آلومينيوم ساخته شده است. بدنه نفر بر كشيده شده و جلوي آن نيز به طرف بالا است كه بخش جلويي نفربر را شكل مي‌دهد. طول آن 1/5 متر و وزن نيز به 26 تن مي رسد كه 10 تفنگدار مي‌توانند در اين نفربر جاي بگيرند.  سه خدمه نفربر را هدايت ‌مي‌كنند كه راننده در سمت چپ جلو بوده و از يك دريچه در بالاي سر خود به بيرون دسترسي دارد. راننده با سه پيرسكوپ مي‌تواند بيرون را نظاره كند.

نفربر آبي خاكي ZBD-2000

بين فرمانده و توپچي ، توپ نفربر قرار دارد و هر دو نفر در درون برجك هستند. درب عقب نفربر يك قطعه فولادي مربع شكل است كه دو جك هيدروليك در پشت سر نفربر قرار گرفته و در موقع سوار و پياده شدن سربازان، دو جك اين درب را پايين آورده و به عنوان پله بوده و براي سوار و پياده شدن از آن استفاده مي‌كنند. سربازان مي‌توانند از دريچه جلوي برجك و دو دريچه عقب در پشت برجك از نفربر خارج شوند.

يك موتور ديزل 550 اسب بخار در اين نفربر كار گذاشته شده است. موتور در سمت راست خودرو كنار راننده قرار دارد. گيربكس خودكار شش دنده كه پنج دنده رو به جلو و يك دنده براي حركت به عقب دارد. سرعت نفربر در جاده 65 كيلومتر در ساعت است. موتور نفربر در مدت كمتر از 30 دقيقه قدرتمند شده و به پيش مي‌تازد.

يك جت آبي بسيار قوي 1475 اسب بخار در اين نفربر كار گذاشته شده كه به حركت در آب كمك كرده و سرعت نفربر در اين وضعيت 45 كيلومتر بر ساعت است كه در مقايسه با اكثر نفربر‌هاي جهان 4 برابر سريع ‌تر است كه خود يك ركورد محسوب مي‌شود. يك بخش متحرك در جلوي بدنه به شكل تا شده در سه گوش جلو قرار دارد كه به سمت جلو باز شده تا از ورود آب به داخل نفربر جلوگيري كند.

همچنین بخوانید : از برترین نفربر جهان چه اطلاعاتی دارید؟

يك زره فولادي براي اين تانك مدنظر گرفته شده و نسبت به گلوله‌هاي مسلسل 7/12 ميلي‌متر مقاوم بوده و حتي مي‌تواند تركش گلوله توپ را دفع كند.

فرمانده و توپچي درون برجك قرار دارند. توپ 30 ميلي متر كه از توپ اوكرايني 30 ميلي متر KBA-2 تقليد شده مهم ترين سلاح اين تانك است. اين توپ مي‌تواند 330 گلوله در دقيقه شليك كند كه 300 گلوله در درون خود دارد كه نهايت تا 4000 متر شليك مي‌كند. اگرچه برد موثر شليك توپ اين نفربر بين 2000 تا 2500 متر در روز است. توپچي از يك سايت در بالاي سر برجك چپ اين توپ را شليك مي‌كند. يك دوربين حرارتي و مسافت ياب ليزري روي اين نفربر نصب شده است. توپچي براساس اطلاعات كامپيوتر  توپ‌هاي بالستيك را شليك مي‌كند. لوله توپ 30 ميلي متري و يك مسلسل هم محور 62/7 ميلي متري با نرخ آتش 700 گلوله بر دقيقه در سمت چپ قرار دارد. در هر سمت برجك مي‌توان يك موشك ضد تانك ماليوتكا كار گذاشت كه بيشتر نسخه چيني بوده كه توپچي به روش نيمه خودكار در نبرد ضد زره از آن استفاده مي‌كند. فرمانده نيز مي‌تواند به طور مستقل از برجك شليك كند.

نفربر آبي خاكي ZBD-2000

چهار لوله پرتاب نارنجك دودزا در جلوي برجك كار گذاشته شده تا با هر شليك محل تانك مخفي بماند و يك سيستم هشدار ليزري روي تانك نصب شده كه بلافاصله بعد از دريافت هشدار، نارنجك دودزا را دوباره شليك كند.

از اين نفربر دو نسخه طراحي شده كه بنام ZBD-2000  معروف نيستند و عبارتند از:

  1. ZBD-05: نوع نفربر آبي خاكي كه توپ 30 ميلي متر روي آن كار گذاشته شده است.
  2. ZTD-05: تانك سبك آبي خاكي نسخه چيني است كه بخاطر جايگزين كردن تانك 63 اي طراحي و توليد شده است. برجك تانك بزرگ‌تر شده و مهمات اصلي پشت برجك بوده و مهمات ذخيره در پشت سر راننده قرار دارد. يك توپ 105 ميلي متري كه از توپ انگليسي ال 7 تقليد شده در اين تانك به كارگرفته شده و انواع مهمات ضد زره خرج گود، مهمات با انرژي جنبشي يا مهمات انفجاري با قابيلت تركش را شليك كند و حتي يك نمونه مهمات با انرژي جنبشي بيش از 550 ميلي متر نفوذ را نيز شليك مي‌كند. يك توپ با هدايت ليزري اي تي 12 با برد 4000 متر و قابليت نفوذ 750 ميلي متر نيز كار گذاشه است. مسلسل هم محور 62/7 ميلي متر و يك مسلسل سنگين 7/12 ميلي متر روي برجك تانك نصب شده است. وزن اين تانك 30 تن بوده و موتوري با قدرت 590 اسب بخار دارد و يك جت آبي براي حركت روي آب همانند نفربر كار گذاشته شده كه با 25 كيلومتر بر ساعت روي آب حركت مي‌كند. يك سايت هدفگير توپچي در سمت چپ و سايت فرمانده در سمت راست واقع شده و كامپيوتر كنترل كننده آتش و هشدار‌دهنده ليزري در سمت راست قرار دارد. تانك نيز مانند نفربر مي تواند روي آب شليك كند. نارنجك اندازهاي دودزا در طرفين نصب شده و البته مهم تر از همه اصلا قابليت حمل سرباز را هم ندارد.

ارتش چين، خودروي زرهي ZBD2000  را از سال 2006 به خدمت گرفته و مهم ترين خودروي زرهي آبي خاكي چيني است كه تا به حال به هيچ كشور خارجي صادر نشده است.

 

امتیاز مجموع: 0]
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن