کلاسیک

بررسی هیلمن هانتر ((پیکان)) شرکت کننده در رالی لندن تا سیدنی در سال 1968

بدون شک هر ایرانی در سال های پیشین و حتی امروز به هیلمن هانتر یا همان مدل ایرانیزه شده آن با نام پیکان خاطرات فراوانی دارد. خودرویی که روزگاری پرتیراژترین خودروی ملی بود و تنها با رنگ سفید به بازار عرضه می شد.

اما همین پیکان ایرانی ها در سال های نه چندان دور برای خود آوازه ای داشته است و در گروه تولیدی روتس انگلستان تولید می شده است.

رقیب اصلی هیلمن هانتر در رالی که با ناکامی مسابقه را ترک کرده

هیلمن هانتر
هیلمن هانتر

کووِن اندرو یکی از رانندگان هیلمن هانتر

در کارخانه روتس ابتدا مدل ایمپ در سال 1963 به تولید رسید که موتور عقب بود و سپس با موفقیت این مدل تصمیم بر این شد تا مدلی بزرگتر و موتور جلو با نام روتس آرو در سال 1966وارد بازار شود. با مشکلات فراوان مالی که برای گروه تولیدی روتس به وجود آمد این خودرو تحت دو برند دیگر با تغییرات محسوسی به بازار وارد شد که نام مشهورترین آنها هیلمن هانتر بود.

با این تاریخچه کوتاه همراه ما باشید با رالی که از 11 کشور عبور می کرد و سرانجام یار قدیم ایرانی ها در آن به مقام قهرمانی رسید.

موضوع رالی چه بود؟

مدتی قبل تر از آغاز این رالی به صورت کاملا شگفت آور کمپانی روتس به کرایسلر آمریکا واگذار شد. بنابراین هیلمن هانتر شرکت کننده در مسابقات رالی به نحوی به این کمپانی آمریکایی تعلق داشت گر چه تغییرات اساسی در مدیریت و همچنین سیاست کاری این کمپانی به وجود نیامد. در سال 1968 هیلمن هانتر به هر روی موفق به حضور در رالی انگلستان تا استرالیا شد.

این رالی طی 3 هفته از 11 کشور عبور کرد که ایران نیز یکی از کشورهای ما بین مبدا و مقصد بود و حتی گفته می شود به این خودرو در مرکز سرویس ایران ناسیونال هم خدمت رسانی شده است و قطعات مورد نیاز دو راننده هیلمن هانتر با نام های کول برایان و کووِن اندرو را نیز ایرانی ها تامین کرده اند.

مدل رپلیکا یا بازسازی شده هیلمن هانتر رالی لندن تا سیدنی

هیلمن هانتر

هیلمن هانتر

رقیب های هیلمن هانتر چه خودروهایی بودند؟

در این رالی که بیش از 10 هزار مایل توسط خودروهای مختلف طی شد 100 دستگاه از خودروهای مختلف و از 19 کشور در این مسابقات حضور داشتند که در پایان تنها 50 خودرو به خط پایان یعنی شهر سیدنی استرالیا رسیدند.

در این رالی یک دستگاه سیتروئن DS پیشتاز مسابقات بود و حتی در اکثر مراحل رالی فاصله این سیتروئن با باقی شرکت کنندگان آنقدر زیاد شده بود که تمامی شرکت کنندگان پیروزی DS را پیش بینی می کردند اما بخت با نماینده فرانسه یاری نکرد و این خودروی پیشتاز با یک Mini تصادف کرد و از دور مسابقات خارج شد.

پورشه 911 و همچنین فورد فالکون نیز از رقبای سر سخت هیلمن هانتر به شمار می رفتند اما سرانجام کاپ قهرمانی به کول برایان راننده هیلمن هانتر رسید.

نقطه شروع رالی در کنار ساعت بیگ بن

هیلمن هانتر

هیلمن هانتر

مشخصات هیلمن هانتر در سال 1968

سری اول هیلمن هانتر که با کد MK1 شناخته می‌شد، با دو چراغ گرد در جلو، زه‌های جانبی و تزئینات کرومی، پنل طوسی‌ رنگی در عقب، قالپاق‌های بزرگ و موتور 1725 به تولید می‌رسید. این پیشرانه با دو سطح قدرت 80 و 94 اسب بخار عرضه می‌شد که هیلمن هانتر مجهز به نمونه 80 اسب بخاری آن بود.

نمونه 80 اسب بخاری دارای یک کاربراتور ساخت استرومبرگ و مدل 94 اسبی مجهز به دو کاربراتور استرومبرگ بود. که گفته می شود خودروی شرکت کننده در رالی به روز رسانی هایی در واتر پمپ و رادیاتور آن صورت گرفته بود تا در طی این مسیر بسیار طولانی علاوه بر جوش نیاوردن خودرو آسیب کمتری هم به پیشرانه برسد و همچنین بهترین دمای مورد نیاز موتور فراهم شود.

رنگ آبی آن هنوز هم از خاطره ها پاک نمی شود و تایرهایی زاپاسی که بر روی سقف نصب شده بودند به همراه سپر توری سفید رنگ آن از بزرگترین مشخصه های این خودرو هستند که هم اکنون در موزه نگهداری می شود.

سخن پایانی

جدای از این که برنده شدن هیلمن هانتر  با شانس فراوانی همراه بود اما به عنوان یک نوستالژی برجسته می توان از این خاطره با ستایش تجلیل کرد چرا که طی کردن مسافت 11 هزار مایلی آن هم با خودرویی نه چندان مشهور و با کیفیت کار آسانی نیست.

همچنین لازم به ذکر است دو راننده این خودرو برای کمک به بیماران سرطانی در این رالی شرکت کرده بودند که موفق  شده بودند مبلغ قابل توجهی در این زمینه جمع آوری کنند. جالب آنکه این رالی در سال 1977 دوباره برگزار می شود و کوون اندرو دوباره موفق به کسب مقام نخست می شود اما اینبار او با یک مرسدس بنز 280 E در این مسابقات شرکت کرده بود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا