کلاسیک

نگاهی کوتاه به سوپراسپرت های کلاسیک مرسدس بنز

استراتژی تولیدات خودرو در کمپانی دایملر همواره به گونه‌ای بوده است که در کنار خودروهای خانوادگی، کار، کامیون و … سوپر اسپرت‌هایی را به بازار معرفی کند که در برابر رقبای قدر ایتالیایی، آمریکایی و حتی بریتانیایی حرف هایی برای گفتن داشته باشند و حتی در مسابقات اتومبیلرانی نیز افتخار آفرین بوده و باعث شوند از ستاره مرسدس بنز همیشه به نیکی یاد شود.

به لیور دنده خارج از اتاق بلیتزن توجه کنید.

سوپراسپرت های کلاسیک مرسدس بنز

سوپراسپرت های کلاسیک مرسدس بنز
سوپراسپرت های کلاسیک مرسدس بنز

در 3 قسمت متوالی برای شما از مدل های مختلف و ماندگار مرسدس بنز در تاریخ خواهیم گفت. در این قسمت از بلیتزن اولین سوپر اسپرت به معنای واقعی مرسدس بنز که قصد داشت تا با هواپیماهای آن زمان رقابت کند خواهیم گفت. هم چنین از مرسدس بنزی یاد می‌کنیم که طراحی آن توسط فردیناند پورشه انجام شده و تولید آن در حین ترک او در مرسدس بنز به وقوع یافته است.

Blitzen: هواپیما سواری بر روی زمین

در سال 1909 کمپانی مرسدس بنز خودرویی می‌سازد که از هواپیماهای آن دوره سریع‌تر می‌رود! زمانی که خیلی از کمپانی‌های خودروسازی امروزی حتی وجود نداشتند. 108 سال پیش مرسدس رؤیای شکستن رکورد 200 کیلومتر بر ساعت را داشت. اولین رکورد شکنی در تاریخ 8 نوامبر 1909 در پیست بروکلندز انگلستان انجام شد و این خودرو توانست با موفقیت به سرعت 200 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند و سریع‌ترین خودرو ابتدا قرن بیستم ملقب شد.

پیشرانه خطی 4 سیلندر این خودرو 8 سوپاپ داشت و با حجم موتور 15 لیتر و البته 8 شمع قادر بود در دور 1500 RMS تقریباً 150 اسب بخار تولید کند.
حس برتری جویی مرسدس بنز تمامی نداشت و روز 23 آوریل 1911 برای تست نهایی و حضور کارشناسان گینس در پیست تعیین شد. حجم پیشرانه این خودرو به 21 لیتر و توان خروجی آن به بیش از 202 اسب بخار رسید، همچنین اگزوزها، لیور، ترمز دستی و چرخ دنده‌های گیربکس به بیرون خودرو منتقل شدند و نهایتاً بدنه جدید برای حفظ آئرودینامیکِ بیشتر، باریک‌تر شد تا مقاومت کمتری در برابر باد داشته باشد.

اولین نمونه بلیتزن

 اولین نمونه بلیتزن
اولین نمونه بلیتزن

بلیتزن با ظاهر جدید و قوای بیشتر و با امید ثبت رکورد جدید، به شهر ساحلی دِیتونا در ایالت فلوریدا آمریکا رفت تا Bob Burman رانندگی این هواپیمای روی زمین رو بر عهده بگیرد! (نام او برای همیشه بر روی بدنه بلیتزن حک شد.)
باب توانست طی مسافت 1 کیلومتر، به سرعت باور نکردنی 228.1 کیلومتر بر ساعت برسد و موفق شد دوباره لقب «سریع‌ترین خودرو روی زمین» را کسب کند. شایان ذکر است سرعتی که باب فقید با بلیتزن به آن دست یافته بود 2 برابر سرعت هواپیماهای آن زمان محسوب می شد!

SSK: میراث پورشه در مرسدس بنز

پس از کسب موفقیت‌های فراوان مرسدس بنز با بلیتزن در مسابقات دوره‌ای اتومبیلرانی در جهان، این بار دست پرورده فردیناند پورشه مأمور شد تا جایگزین رعد و برق (معنای بلیتزن) ژرمن‌ها شود. شاید کمی باورش سخت باشد؛ اما کسی که چندین سال بعد کمپانی پر آوازه پورشه را تأسیس کرد تنها دو سال قبل از ترک دایملر، طراحی ارشد این خودروی زیبا را به دست گرفت که در سال 1928 آن را بر پایه مرسدس بنز S ساخته و پرداخته کرد و شهر برمن آلمان را به محل تولد یکی از گران‌ترین خودروهای کلاسیک تاریخ تبدیل نمود.

نمایی از مرسدس بنز SSK روداستر

نمایی از مرسدس بنز SSK روداستر
نمایی از مرسدس بنز SSK روداستر

پیشرانه این خودرو که یکی از 6 نامزد خودروی قرن در سال 1999 بود ، دارای 6 سیلندر ساخته شده بود و با حجمی معادل 7.1 لیتر قادر بود تا 197 اسب بخار نیرو تولید کند. هم چنین SSK به پای ثابت مسابقات اتومبیلرانی نیز تبدیل شده بود و جالب است بدانید مانند مسابقات فرمول یک حال حاضر، تیم‌های دیگر هم در آن زمان از پیشرانه و تکنولوژی این خودرو استفاده می‌کردند.

مرسدس بنز SSK برنده شده در مسابقات اتومبیلرانی

مرسدس بنز SSK برنده شده در مسابقات اتومبیلرانی
مرسدس بنز SSK برنده شده در مسابقات اتومبیلرانی

این خودرو با ابعادی بزرگ تنها 980 کیلوگرم وزن داشت و به گفته شخص فردیناند پورشه قادر بود تا مثل باد بر روی مسیرهای هموار بلغزد و هر رقیبی را پشت سر بگذارد.

طبق اسنادی که در موزه‌های مرسدس بنز موجود است، از این خودرو 33 دستگاه ساخته شده است که جنگ جهانی اول باعث شد سه دستگاه از این خودروی زیبا نابود شود. 14 دستگاه از این خودرو مسابقه‌ای بوده و هنوز هم رنگ آمیزی و استتار مسابقه‌ای دارند و الباقی با رنگ‌های قرمز، سبز، آبی روشن، مشکی و سفید مهیا و برای جلب مشتری به بازار وارد شدند.

بد نیست بدانید که این سوپر اسپرت که بین سال‌های 1928 تا 1932 ساخته شده است، در سال 2004 و در یک حراجی شهر لندن با قیمتی بیش از 7.5 میلیون دلار ناقابل فروخته شد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا