عمران و راه سازی

اکسکاواتور آلمانی Bagger 288 بزرگ ترین ماشین متحرک دنیا

می توان گفت اکسکاواتور آلمانی Bagger 288 با 192 متر طول، بزرگترین خودرو جهان است. اما اگر خودرو را زیر مجموعه ای از دنیای ماشین ها در نظر بگیریم، این خودرو راهسازی در رتبه دوم قرار خواهد گرفت و در واقع جرثقیل پلی F60 بزرگترین ماشین متحرک جهان خواهد بود.

این جرثقیل پلی که سازه ای شبیه به جرثقیل های پلی موجود در بنادر دارد، ساخت کمپانی آلمانی TAKRAF بوده که به طراحی و تولید ادوات معادن و راه سازی نیز مشغول است و در واقع عنوان دار بزرگترین ماشینی که قادر به حرکت و جابجایی است، می باشد.

نام F60 نیز از ارتفاع 60 متری این ماشین متحرک گرفته شده است اما اگر ارتفاع بسیار زیادی ندارد، با طول بیش از 502 متر، لقب ایفل خوابیده را در بین عموم دارد. ارتفاع این وسیله در صورت نصب دیگر ادوات و وسایل آن به بیش از 80 متر می رسد و هم چنین دارای عرضی برابر با 240 متر است.

وزن نهایی آن در حالت آماده به کار برابر با 13600 تن بوده و به همین علت زیادی وزن، دارای بالا ترین سرعت 0.78 کیلومتر در ساعت است که البته این مقدار در زمان های کاری، هیچ گاه به بیش از 0.54 کیلومتر در ساعت نمی رسد. این وسیله که بر روی ریل های زیرین خود حرکت می کند،  برای کار کردن هر دو دکل خود به 27 هزار کیلووات برق نیاز دارد که برای راه اندازیش باید یک نیروگاه را مختص آن قرار داد!

1 63

اکسکاواتور

اکسکاواتور ها را می‎توان همان بیل های مکانیکی دانست. با این تفاوت که در دنیای خودرو های غول پیکر راهسازی و عمرانی دارای سه نمونه می باشند.

دو گونه از آن را شاول می نامند که دارای دو مدل هیدرولیکی و کابلی هستند که تفاوت اصلی آن ها با بیل مکانیکی در نحوه باز شدن بیل آن هاست به این معنی که بیل آن ها برعکس بیل های مکانیکی رو به جلو است و به شکل دو تکه باز می شود.

اکسکاواتور آلمانی Bagger 288
اکسکاواتور آلمانی Bagger 288

آشنایی با اکسکاواتور آلمانی Bagger 288

اما یک نوع بسیار خاص از اکسکاواتور یا همان بیل مکانیکی که به خاطر طراحی پیچیده اش قابلیت بارگیری و کندن مداوم زمین را دارد، و از طرفی یکی از بزرگترین ماشین آلات ساخته شده در دنیا نیز می باشد، Bagger 288 است. این خودرو که ساخت کمپانی Krupp آلمان است، بزگترین ماشین موجود در خشکی است که هم چنان قادر به استفاده می باشد.

عملکرد اکسکاواتور آلمانی Bagger 288

این بیل متحرک با وزن 13500 تنی خود در هر روز می تواند بیش از 240 هزار متر مکعب خاک برداری نماید و یا به حفر معادن ذغال بپردازد. طول آن حدود 220 متر مربع، ارتفاع 96 متر و برای شروع کار به بیش از 16.5 مگاوات برق نیاز دارد. این خودرو دارای کمترین سرعت حرکت در دنیا نیز می باشد که میزان آن در حدود 0.6 کیلومتر در هر ساعت است!

این ماشین بر روی 3 ردیف 4 تایی زنجیر شنی برای حرکت قرار دارد و یکی از بزرگترین مزیت های آن این است که می تواند دکل های خود را برای تردد راحت تر در مناطق از هر دو طرف اتاقک راننده به پایین خم نماید و طول خود را به نصف کاهش دهد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا