عمران و راه سازی

بزرگ ترین و قوی ترین جرثقیل های دنیا چه ویژگی هایی دارند

قوی ترین وزنه برداران دنیا

بزرگ ترین و قوی ترین جرثقیل های دنیا  را بیشتر بشناسیم. جر ثقیل یک کلمه عربی است و در زبان فارسی معادل آن را گرانبر می گویند، هر چند که عربی آن از قدیم الایام جا افتاده است و کاربرد دارد.

این وسیله پر کاربرد در لاتین Crane نامیده می شود و انواع و اقسام گوناگونی دارد. یکی از مهم ترین وسایل در ساخت و ساز های غول پیکر و برج های بزرگ به حساب می آیند، هم چنین این وسایل با چیزی که بسیاری از ما درباره آن ها در ذهن داریم، تفاوت بسیار دارند و این اختلاف نیز به خاطر گوناگونی مدل های مختلف آن ها و هم چنین کاربری های گوناگونشان است.

می توان گفت جرثقیل های خودرویی که بسیاری از ما آن ها را در روز می بینیم، سبک ترین و ساده ترین نوع به حساب می آیند و حتی در قوی ترین نمونه های آن ها، باز هم از ابر جرثقیل های دریایی بسیار ساده تر و کوچک تر هستند.

انواع جرثقیل

جرثقیل ها در حالت کلی به سه دسته تقسیم می شوند؛ جرثقیل های دروازه ای و سقفی که در کارخانه ها، سواحل بنادر و … وجود دارند. این جرثقیل ها دارای دو حرکت عرض و طولی هستند و با استفاده از ترکیب این حرکت ها، بار ها را برداشته و جابجا می کنند. این جرثقیل ها دارای انواع تناژ هستند و ساده ترین آن ها، نمونه های سقفی نصب شده در داخل سالن ها و سوله های کارگاهی است.

نمونه دیگر جرثقیل ها، مدل هایی هستند که بر روی یک خودرو یا ارابه قابل حرکت قرار دارند و به آن ها Mobile Crane گفته می شود. این جرثقیل ها هم شامل نمونه هایی می شوند می شوند که ما در خیابان ها می بینیم، هم مدل هایی که بر روی ریل قطار ها در حرکت هستند، هم جرثقیل های هوایی و هم نمونه هایی که در روی آب و در دریا و رودخانه ها مشغول کارند.

اما نمونه آخر از جرثقیل ها، انواع ثابت آن ها هستند که توانایی حمل بار بالایی دارند و رایج ترین آن ها، جرثقیل هایی هستند که بر بالای برج ها به صورت دکل های افقی و عمودی می بینیم. یک فاکتور که در تعریف قدرت مهم است، این که این جرثقیل می تواند تا چه تناژ باری را تا چه شعاعی بلند و جابجا کند. این فاکتور در یک حالت بهینه پیدا می شود و ممکن است برای انواع مختلف، شعاع حرکتی و تناژ تفاوت داشته باشد.

Bigge 125D AFRD

این جرثقیل برای کار در سایت های هسته ای آمریکا ساخته شده است و عنوان بزرگ ترین ابَر جرثقیل دنیا را دارد. قیمت آن بیش از 50 میلیون دلار است و قادر است تا بار هایی به وزن 6800 تن را بلند کند. طول دکل آن در حدود 91 متر است و امکان بلند شدن تا 171 متر را داراست.

عملکرد جرثقیل Bigge 125D AFRD

این جرثقیل هم چنین می تواند تا شعاع حرکتی 73 متری، بار هایی به وزن 3640 تن را جابجا کند. نهایت سرعت این ابر سازه در حدود 64 کیلومتر در ساعت است و می تواند در برابر باد هایی تا سرعت 241 کیلومتر در ساعت نیز مقاومت کند. پیشران این جرثقیل عبارت است از 5 متور دیزل که جمعا خروجی آن ها به بیش از 3450 اسب بخار می رسد و میزان کار آن برابر با 125 هزار تن متر است.

"<yoastmark

ALE AL.SK190

بیشترین رکورد تناژ حمل بار توسط ALE AL.SK190 در حدود 4300 تن است که با عنوان اول این لیست اختلاف زیادی دارد و ساخت بریتانیا است.

عملکرد جرثقیل ALE AL.SK190

میزان کار آن در حدود 190 هزار تن متر است. هر چند در حال حاضر این جرثقیل بزرگ ترین ساخته شرکت ALE است اما نمونه جدید تر آن با تناژ 5 هزار تن و توانایی 350 هزار تن ساعت، می تواند رکورد های بزرگی از خود به جای بگذارد.

"<yoastmark

Sany SCC36000

این جرثقیل اولین اقدام چینی ها برای ورود به این عرصه است. اما این وسیله از یک نظر دارای یک رکورد است و اینکه بر خلاف دو نمونه قبلی، دارای شنی های زنجیری برای حرکت کردن است و به همین خاطر عنوان بزرگ ترین خود کششی دنیا را داراست. دکل های آن دو گانه است و 3600 تن توان جابجایی آن است. قیمت این نوع 40 میلیون دلار است و توان موتور آن 800 اسب بخار است. ظرفیت کاری Sany SCC36000 در حدود 86 هزار تن متر است.

3 45

Mammoet PTC-140/200-DS

نمی شود از دنیای صنعت و مهندسی حرفی زد و نام کشور آلمان را نیاورد. نماینده آلمان ها در این جمع از ساخته های گروه صنعتی ماموت است که توانایی جابجایی بار تا 3200 تن را داراست.

توان کاری جرثقیل Mammoet PTC-140/200-DS

توان کاری این جرثقیل برابر با 140 هزار تن متر است و قادر است تا این میزان را به بیش از 200 هزار تن متر برساند. زمان برپایی دکل ها و آماده به کار شدن این غول آلمانی در حدود 3 تا 6 هفته است و هم اکنون در کشور آمریکا مشغول به کار است.

"<yoastmark

Sarens SGC-120

این جرثقیل از ساخته های یک شرکت بلژیکی است که تناژ آن 3200 تن است و توانایی آن را دارد تا شعاع 130 متری دکل خود را باز کند و به حمل بار بپردازد. نیرو بخش این نوع، 12 موتور دیزل است که برای حرکت دادن قسمت های مختلف آن اعم از کف جرثقیل، دکل ها، وینچ ها و … به کار می رود. توان کاری آن برابر با 12 هزار تن متر است.

"<yoastmark

Terex CC8800

کمپانی ترکس دست توانایی در ساخت انواع محصولات راهسازی و معدنی دارد. این جرثقیل نیز نمونه ای خودکششی و زنجیر دار است که در سال رونمایی آن یعنی در سال 2007، عنوان بزرگ ترین جرثقیل خودکششی دنیا را دارا بود. بیشترین توان حمل بار توسط آن 3200 تن است و دکل آن تا 123 متر بلند می شود. هم چنین توان کاری آن برابر با 44 هزار تن متر است.

"<yoastmark

Mammoet MSG-80

عضو دیگر خانواده ماموت در این لیست، Mammoet MSG-80 نام دارد که توان حمل بار آن در بیشترین مقدار 3072 تن است.  در سال 1996 ساخته شده است که بلندای دکل اصلی آن برابر با 93 متر و قسمت دوم آن نیز برابر با 37 متر است. این نوع قادر است تا بار هایی به وزن 774 تن را در شعاع 61 متری جابجا کند.

"<yoastmark

Liebherr LR-13000

تناژ کاری این جرثقیل در بیشترین حالت برابر با 3 هزار تن است و یک جرثقیل خودکششی است که می تواند در میادین کاری به تنهایی جابجا شود. این وسیله مخصوص کار در ساختمان های هسته ای و نیروگاه ها طراحی شده است و در حالی که طول دکل اصلی آن 120 متر است، می تواند با استفاده از دکل ثانویه به 240 متر برسد. این جرثقیل قادر است تا بار هایی به تناژ 400 تا 750 تن را در شعاع 61 متر و البته با دکل اصلی خود جابجا کند. قیمت این نوع در حدود 26 میلیون دلار است.

"<yoastmark

Lampson LTL-2600

این جرثقیل عنوان قدیمی ترین را در این لیست داراست که بیشترین توان حمل بار آن برابر با 2359 تن است. طول دکل آن 122 متر است و نمونه جدید آن دارای تناژ 2722 تن است که هنوز عرضه نشده است. قیمت آن 28 میلیون دلار است و می تواند تا شعاع 61 متری، بار هایی تا تناژ 1226 تن را جابجا کند.

"<yoastmark

Manitowoc 31000

این جرثقیل از ساخته های شرکت Manitowoc است که قادر است تا نهایت بار هایی به وزن 2300 تن را بلند کند.نوع 30 میلیون دلاری در سال 2008 ساخته شده است و یک نمونه خود کششی است. Manitowoc  در کشور ایالات متحده ساخته می شود.

"<yoastmark

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا