عمران و راه سازی

آشنایی بیشتر با بزرگترین کامیون معدن در دنیا

(دامپ تراک)

در آن سوی دنیا شهری در بلاروس، کشوری  حاصل از فروپاشیدن اتحادیه جماهیر شوروی و استقلال طلب که شرایط مالی چندان خوبی هم ندارد و به تازگی در خواست 100 میلیون دلار وام از کشور روسیه  کرده‌اند؛ بزرگترین دامپ تراک دنیا را به دنیای صنعت و تکنولوژی سالهاست معرفی کرده اند که قصد داریم در این مطلب به بررسی هر چی بیشتر این غول بزرگ روسی بپردازیم. همراه ما باشید.

Belaz 75710

دامپ تراک
دامپ تراک

 کاترپیلار همواره سایه کمپانی های رقیب مانند لیبهر یا تِرِکس و بِلاز را پشت سرش حس می کند، اما به نظر می رسد امروزه سایه رقیب بلاروسی فرسنگ ها جلوتر از یانکی ها دیده می شود.

کمپانی بلاز واقع شده در کشور بلاروس و با سرمایه گذاری های مستقیم و بعضا وام های کلان روسی اداره می شود. این کمپانی که از دیرباز به ساخت ماشین آلات معدنی و غول آسا ولی نه به اندازه کاترپیلار و797  مشهور است، دست به ساخت بزرگ ترین دامپ تراک دنیا زده است.

این کمپانی خرس خود را برای آزمایش های نهایی به سخت ترین معادن دنیا در سیبری فرستاده است و حدود دو سال است که به شکل رسمی این کامیون غول پیکر معرفی شده و برای معادن بزرگ دنیا با تراز مالی بسیار مناسب مهیای انجام عملیات های سنگین شده است.

مشخصات و جزئیات Belaz 75710

دامپ تراک
دامپ تراک

مشخصات و جزئیات این خرس قطبی واقعا باورنکردنی است.  ظرفیت بلاز 50 تن بیشتر از بزرگترین گربه آمریکایی ها یعنی دامپ تراک کاترپیلار است و محور جلوی آن نیز دو تایر بیشتر را نسبت به سایر دامپ تراک ها به خود می بیند، که نشان از قدرت 4600 اسب بخاری آن است یا به عبارت دیگر هر کدام از انجین های این کامیون می توانند 2300 اسب بخار نیرو تولید کنند که این نیروی شگفت انگیز به هر چهار چرخ این کامیون منتقل می شود.

دامپ تراک
دامپ تراک

مشخصات فنی و قابلیت های حرکتی بلاز 75710

این دامپ تراک از دو موتور 16 سیلندر دیزلی بهره می برد؛ که حجم هر کدام 65 لیتر است. نکته جالب این است که خرس بلاروسی تنها خودش 360 تن وزن دارد یعنی به اندازه گنجایش بار Caterpillar 797 در حالی که قادر است تا 450 تن بار را با خود حمل کند.

هنگام دور زدن به اصطلاح شاسی این دامپ تراک از وسط می شکند و شعاع گردش 20 متری را برای این غول رقم می زند که با توجه به داشتن 20 متر طول و 10 متر عرض رقم شگفت آوری محسوب می شود. هم چنین از دیگر مزیت این غول 5.2 میلیون دلاری می توان به این نکته اشاره کرد که خرس بلاروسی  قابلیت کار در محدوده دمایی 50ـ تا 50+ درجه سانتی گراد و ارتفاع تا 4500 متر از سطح دریا را دارد که از این لحاظ در دنیا بی رقیب است.

Belaz 75710
Belaz 75710

رانندگی خودکار برای این خرس بزرگ کمی دور از ذهن می رسد و تعداد اندکی از آن در حال گذراندن آزمایش های اولیه هستند؛ اما این نکته تنها چیزی است که کاترپیلار به آن افتخار می کند اما طبق گفته کاترپیلار، کامیون های خودکار این شرکت مشتریان زیادی دارند و طی سال های آینده نحوه عملیات استخراج از معادن را متحول خواهند کرد.

این خودروها می توانند با هوش مصنوعی خوبِ خود، بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصد و بارگیری انتخاب کنند. حتی ظاهرِ مدام در حال تغییر این معادن هم، مانع این کامیون ها نخواهد شد. حسگرهای پیشرفته این خودرو را قادر می سازند که حین حرکت، حتی هنگام کار در محیط های بسته از برخورد با وسایط دیگر و کارگران اجتناب کند.

Belaz 75710
Belaz 75710

در مقام مقایسه باید گفت کیفیت و قدمت کاترپیلار بر هیچ کس پوشیده نیست اما باید دید با بیشتر فروخته شدن بلازِ بلاروسی در بازار، آیا توجه خریداران کاترپیلار به این محصول بلاروسی که بسیار گران قیمت هم هست جلب می شود یا خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا