عمران و راه سازی

بزرگ ترین بلدوزر های دنیا زنجیری های غول پیکر را بشناسیم

بلدوزر ها از کارا ترین ادوات راهسازی و معدنی به شمار می آیند. این وسایل هم چنین برای پاکسازی راه های صعب العبور از برف و یا برداشتن و جابجا کردن سنگ های ناشی از ریزش از کوه و… نیز کاربرد فراوانی دارند.

اما همان طور که می دانیم مهم ترین کارایی آن ها در حمل و نقل توده های عظیم خاک و هم چنین سست کردن و کندن سطوحی است که امکان آن برای دیگر ماشین آلات راهسازی ممکن نیست و یا نیازمند صرف هزینه و وقت بسیار زیادی هستند.

بزرگ ترین بلدوزر
بزرگ ترین بلدوزر

در این مطلب 5 تا از بزرگ ترین بولدوزر های دنیا را بررسی می کنیم. قابل ذکر این که به علت تولید بسیار محدود، برای قدرت پیشرانه ها، عدد های متفاوت اما نزدیک به هم ذکر شده است.

  • بزرگ ترین بولدروزر دنیا از ساخته های ACCO ایتالیاست که از وسایل بولدوزر های کاترپیلار در آن استفاده شد. این بولدوزر برای فروش به کشور لیبی آماده شده بود اما به واسطه تحریم این کشور نتوانست به مقصد خودش برسد و برای همیشه و بدون حتی یک بار استفاده در عملیاتی، در ایتالیا ماند. این بولدوزر پس از مرگ سازنده اش، فروخته شد تا برای نمایش آن به بقیه در کنار بزرگ ترین گریدر دنیا که آن هم از ساخته های Acco است، مورد استفاده قرار بگیرد. وزن آن 183 تن است و تیغه جلوی آن دارای عرض 7 متری و ارتفاع 3 متری است. این بولدوزر دارای دو پیشرانه 675 اسب بخاری ساخت کاترپیلار است. این بولدوزر عملیاتی به حساب نمی آید.
بزرگ ترین بلدوزر
بزرگ ترین بلدوزر
  • دومین بولدوزر دنیا که در واقع بزرگ ترین بولدوزر تولید انبوه در حال حاضر محسوب می شود از ساخته های کوماتسو است. این بولدوزر با نام D575A-3SD از یک موتور 12 سیلندر ساخت خود همین کمپانی با قدرت 1167 اسب بخار بهره می برد. حجم این پیشرانه در حدود 46.3 لیتر و مجهز به سیستم پرخوران توربو شارژر است. وزن این سوپر بولدوزر در حدود 153 تن است.
بزرگ ترین بلدوزر
بزرگ ترین بلدوزر
  • اما سومین و در واقع دومین بولدوزر بزرگ دنیا از آمریکاست. این بولدوزر با نام D11T CD از ساخته های کاترپیلار است. پیشرانه این بولدوزر با حجم 32 لیتر توانی برابر با 950 اسب بخار دارد. وزن این بولدوزر برابر با 113 تن است و دارای سه دنده جلو و سه دنده عقب است. بیشترین سرعت این سوپر بولدوزر در حرکت رو به جلو در حدود 7.3 کیلومتر در ساعت و در حرکت رو به عقب برابر با 8.7 کیلومتر در ساعت است.
بزرگ ترین بلدوزر
بزرگ ترین بلدوزر
  • کوماتسو که از بزرگ ترین سازندگان ماشین آلات راهسازی و معدنی است، چهارمین بولدوزر بزرگ دنیا را نیز در اختیار دارد. این بولدوزر با نام D475A-5SD دارای باک سوختی به حجم 1670 لیتر و پیشرانه ای 12 سیلندر به قدرت 913 اسب بخار است. وزن این بولدوزر برابر با 113 تن است.
  • اما پنجمین بولدوزر بزرگ دنیا با نام T800 از کشور روسیه است. از این ماشین فقط 8 عدد ساخته شده است و دارای پیشرانه ای به قدرت 820 اسب بخار است. وزن این بولدوزر روسی در حدود 106 تن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا