حمل و نقل جاده ای و شهری

با سه وانت بار پر فروش بازار ایالات متحده بیشتر آشنا شویم

سه رقیب قدیمی این بار در قامت دیزلی ها

سه وانت بار پر فروش اول بازار ایالات متحده، فورد سری F، شورلت سیلورادو و رم ( دوج رم ) هستند که عمدتن این سه خودرو به صورت بنزینی به فروش می رسند.

پیکاپ های گازوییل سوز

اما به تازگی شرکت های سازنده این سه پیکاپ پرطرفدار، نسخه های دیزلی از این سه رقیب را با نمونه های جدیدی به روز کرده اند تا به این شکل و بعد از توجه بیشتر کمپانی های مادر به پیشرانه های دیزلی، با قلب های تپنده گازوییل سوز به میدان رقابت وارد شوند.

وانت بار فورد
وانت بار فورد

تا امروز نسخه های دیزلی برای وانت های سنگین وزن این سه کمپانی بیشتر استفاده می شد اما از این پس قرار است تا پیشرانه های دیزلی برای  پیکاپ های نیم تا یک تن این سه شرکت هم مورد توجه قرار بگیرد. با این حال گفته شده که پیشرانه های شش سیلندر این سه خودرو که همگی به حجم 3 لیتر هستند، برای تمام نسخه ها و مدل ها در دسترس نیست.

پیشرانه این سه پیکاپ

برای مثال این موتور فقط برای رم 1500 کلاسیک و یا فورد با پکیج XLT و آن هم در مدل های یک و نیم و دوکابین قابل سفارش است. هر سه پیشرانه دارای 3 لیتر حجم و پرخوران شده با توربوشارژر هستند با این تفاوت که موتور شورلت خطی بوده و برای فورد و رم به صورت خورجینی v6 است.

وانت بار شورلت
وانت بار شورلت

موتور اکودیزل رم دارای 240 اسب بخار قدرت و 570 نیوتن متر گشتاور است. قدرت و گشتاور پیشرانه پاور استروک فورد به ترتیب برابر با 250 اسب بخار و 596 نیوتن متر بوده و این خروجی ها برای موتور دورامکس شورلت، رقم های 277 اسب بخار و 623 نیوتن متر است. گیربکس در نظر گرفته شده برای شورلت و فورد از نوع 10 سرعته خودکار و برای رم یک گیربکس 8 سرعته است.

ریشه پیشرانه های رم و شورلت در شرکت VM motori است و این در حالیست که موتور فورد در واقع از ساخته های مشترک فورد و گروه پژو سیتروئن است که بر روی برخی محصولات لندروور و رنجروور نیز نصب می شود.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا