حمل و نقل جاده ای و شهری

دانستنی‌هایی از دنیای صنعت خودروی ایویکو

معجون ایتالیایی

در کنار نام‌های بسیاری که از سازندگان خودرو های اسپرت و سوپر اسپرت در ایتالیا شنیده می‌شود، امروزه فقط یک شرکت سازنده خودروهای کار و تجاری وجود دارد که آن هم ایویکو است.

ایویکو از کجا آمد؟

ایویکو
ایویکو

در گذشته و تاریخ این شرکت ایتالیایی حتی آلفارومئو نیز به ساخت خودرو‌های کار پرداخته و پس از مدتی از گردونه رقابت‌ها خارج شده است. از این دست سازندگان که نتوانسته‌اند در دنیای کامیونی دوام بیاورند، در دنیا کم نبوده و یکی دیگر از این سازندگان ایتالیایی، نامش Autobianchi است که برای بسیاری از ما آشنا است. این شرکت در سال 1955 از همکاری کمپانی پیرلی، فیات و بیانچی تشکیل شد.

پیرلی در ساخت لاستیک خودرو مشغول و بود و فیات نیز کمپانی خودروسازی موفق آن زمان بود. اما بیانچی توسط Edoardo Bianchi در سال 1885 با ساخت دوچرخه وارد کارزار شد و به سرعت تولید خودروهای سواری را نیز پیش گرفت.

ناگفته‌ها از دنیای ایویکو

ایویکو
ایویکو

زمان به خوبی برای بیانچی در حال سپری شدن بود که در دهه 50 مدیر اصلی این شرکت یعنی Ferruccio Quintavalle به قصد بالابردن ارزش سهام و کمپانی، دستور مطالعه و ساخت مدل‌های جدید‌تر را صادر کرد.

فیات،پیرلی و بیانچی

اما به زودی مشخص شد که به خاطر هزینه‌های بالای تولید خودروهای جدید، این کار بدون حضور یک شریک قوی ممکن نیست. بنابراین با همکاری فیات و پیرلی، در سال 1955، شرکتی بزرگ به منظور ساخت خودرو تاسیس شد که با سرمایه‌گذاری سه میلیون لیره، حدود 33 درصد از سهام آن به خانواده بیانچی تعلق داشت.

فیات
فیات

هر کدام از این سه شریک نقش روشنی در تولید خودرو‌ها داشتند. فیات با داشتن دانش بالایی که در تولید داشت، طراحی و کارهای اولیه مربوط به ساخت خودرو را انجام می‌داد.

پیرلی
پیرلی

پیرلی نیز به ساخت و تأمین تایرهای مورد نیاز خودروهای تولیدی مشغول بود و بیانچی نیز وظیفه ساخت بدنه، مونتاژ و سرهم‌کردن قطعات تولید شده را عهده‌دار بود تا در نهایت یک خودرو با نام اتوبیانچی از خط تولید خارج شود.

اما با شروع بحران در سال 1968 که در دنیای موتور سیکلت، یعنی اصلی‌ترین تجارت بیانچی رخ داد، این شرکت تصمیم گرفت تا برای ماندن در دنیای موتورسیکلت، سهم خود را در اتوبیانچی به فیات بفروشد که با این تصمیم، اتوبینچی به Fiat SpA تغییر نام داد.

اتوبیانچی‌های 1992

تا سال 1992 اتوبیانچی‌های تولیدی بر پایه خودروهای سواری لانچیا که زیر مجموعه‌ای از فیات بودند، تولید شد تا اینکه در این سال نام اتوبیانچی برای همیشه به خاطره‌ها پیوست. در تاریخ این شرکت خودروهای کار و تجاری چندانی دیده نمی‌شوند اما همان مدل‌های تولیدی از موفق‌ترین‌های زمان خود بودند.

می‌توان به نوعی کامیون‌های اتوبیانچی را برادران ناتنی ایویکو دانست که با روی کار آمدن ایویکو، حتی فیات نیز از فکر ساخت کامیون منصرف شد و تصمیم بر آن شد تا خودروهای تجاریش را با همین نام معتبر در دنیا به فروش برساند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا