حمل و نقل جاده ای و شهری

سترا، اتوبوسی با 70 سال سابقه

سترا از آن دسته سازندگانی است که محصولاتش با داشتن بیش از نیم قرن سابقه تولید، به خاطر عدم حضور در بازار کشورمان چندان شناخته شده نیستند. سترا عضوی از گروه ایووباس و از زیر مجموعه های سنگین سازی دایملر است. نام سترا از کلمه selbsttragend گرفته شده است که به معنی ” خود محافظتی ” است و به ساختار شاسی های ساخت این شرکت در روز های آغاز فعالیتش بر می گردد.

سترا S8 ؛ اولین سترا تولیدی در سال 1951

سترا S8
سترا S8

اتوبوس های ساخت سترا بر خلاف رقبایش که شاسی ساز بودند و اتاق در شرکت های مختلف و حتی با چهره های گوناگون طراحی و ساخته می شد، تماما در مجموعه سترا مونتاژ و تکمیل می شد.

اولین اتوبوس ساخت این شرکت S8 نام داشت که به 8 ردیف صندلی آن اشاره می کرد.این محصول در سال 1951 ساخته شد که بدنه و شاسی یکپارچه ای داشت و توسط کمپانی Otto Kässbohrer طراحی شده بود.

از دیگر نوآوری هایی که توسط سترا در آن زمان به ثبت رسیده است، نصب پیشرانه در پشت محور های عقب است که در آن زمان بر خلاف رویه عادی نصب موتور در جلو بوده است.

این طرح در ابتدا مخالفانی داشت که کم کم به مزایای این طرح پی بردند و تا امروز کماکان تنها طرح نصب پیشرانه در خودرو های مسافری سایز متوسط و بالاتر است.

سیترا
سیترا

از مهم ترین محاسن این نمونه جاسازی پیشرانه در این است که چون موتور در عقب اتوبوس قرار دارد و می تواند در هر ارتفاعی قرار بگیرد، با ارتفاع کف خودرو مشکلی نخواهد داشت و کف اتوبوس می تواند در ارتفاعی پایین طراحی شود.

ضمن اینکه طراحی یک میل گاردان با طول چند متری می تواند هم راندمان موتور را کاهش دهد و هم مشکلات زیادی را به بار آورد. محصولات این شرکت هم اکنون در سراسر دنیا عرضه می شوند و از کلاس کاری بالاتری از رقبای خود برخوردارند.

نشان کمپانی اتوبوس سازی سترا

نشان کمپانی اتوبوس سازی سترا
نشان کمپانی اتوبوس سازی سترا

این اتوبوس ساز آلمانی در سه رده به تولید محصولات مختلفی می پردازد. این سه رده عبارتند از کلاس Top Class، Comfort Class و Multi Class.
کلاس تاپ کلاس شامل محصولاتی می شود که مربوط به اتوبوس های بین شهری در بالاترین رده از وسایل و امکانات رفاهی است.

این رده با پسوند HDH و DT شناخته می شود که پسوند DT اشاره به تنها محصول دو طبقه سترا در این کلاس دارد. ضمن اینکه این کلاس که 4 محصول سترا در آن حاضر هست، همگی سه محوره هستند.

سیترا
سیترا

کلاس کامفورت مجموعه ای متعادل از آسایش و امکانات رفاهی برای طی مسیر های بین شهری است. این کلاس محصولاتش را با پسوند HD معرفی می کند و هردو نوع دو و سه محور در این کلاس حاضر هستند اما محصول دو طبقه ای در این بین نیست و مثل کلاس تاپ، فقط شامل 4 محصول است.

اما کلاس مالتی که شامل اتوبوس های شهری است، شامل 10 محصول مختلف است و با پسوند UL و H شناخته می شوند.

سیترا
سیترا

شعار محصولات این رده، کاهش هزینه های حمل و نقل و افزایش صرفه های اقتصادی است و نکته مهم در خصوص تولیدات شامل این رده این است که همگی ساده و بدون مفصل ( تک کابین ) هستند. طراحی خارجی اتوبوس های سترا همیشه ساده و در عین حال بسیار هماهنگ است. این طراحی را در تمام ساخته های این شرکت می توان مشاهده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا