نظامی

بررسی اجمالی مشخصات تانک جدید کرار

T72 روسی

در این مطلب در مورد تانک اصلی و مدل پایه کرار که T72 معروف روسی نام دارد و یکی از پرتیراژترین و موفق ترین تانک نسل دوم روسیه در صادرات تسلیحات سنگین به شمار می رود،می پردازیم.با ما همراه باشید.

25000 عراده از این تانک به بیش از 20 کشور دنیا صادر شده و در زرادخانه روسیه نیز تا یک دهه قبل، بیش از 6000 عراده از این نوع تانک دیده می شد.

T72 روسی
T72 روسی

تانک کرار به صورت رسمی در اسفند سال 1395 رونمایی شد و حالا گفته می شود به زودی قرار است به ناوگان زرهی سنگین نیروی زمینی جمهوری اسلامی ایران ملحق شود.

T72، غنیمت جنگی

افسانه مصاف 8 سال جنگ تحمیلی عراق و ایران یعنی تانک T72 اولین بار به صورت غنیمت جنگی در اختیار نیروی سپاه و ارتش قرار گرفت که از آن روز تا به حالا  بیش از 30 سال می گذرد.

غنیمت های جنگی بسیار در زمان جنگ و همچنین خریدهای گسترده از شوروی باعث شد تا امروزه تانک T72s یکی از پیشرفته ترین و بهترین انتخاب ها برای به روز رسانی و تبدیل آن به کرار مطرح شود.

کرار از سیستم کنترل آتش کامپیوتری نسل سوم برخوردار است

باید گفت در بخش تجهیزات هدف گیری و اپتیکی کرار از سیستم کنترل آتش کامپیوتری نسل سوم برخوردار است و سیستم های نظارت و هدفگیری توپچی آن شامل سامانه نظارت و هدفگیری در شب K13-491 متعلق به تی 72 (به عنوان سایت ثانویه) و سیستم نظارت و هدفگیری چند کاناله ساخت صنایع الکترونیک ایران (به عنوان سایت اصلی توپچی) است.

سامانه  K13 به جهت قابلیت هدایت لیزری موشک های توپ پرتاب مورد استفاده در کرار بر روی این تانک باقی مانده و برای هدایت موشک تندر استفاده می شود.

کرار
کرار

 

T72 با توپ 125 میلی متری مسلح شده است

در بخش تسلیحات نیز این تانک با توپ 125 میلی متری استاندارد T72 مسلح شده است، ضمن آنکه مسلسل سنگین خودکار نیز برای آن تدارک دیده شده است. هشدار دهنده قفل لیزری، پوشش اختفای حرارتی، زره واکنش دهنده و …. از جمله نکات مثبت این تانک به شمار می‌روند که به صورت کاملا بومی ساخته و به روی این هیولا نصب شده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا