نظامی

با تانک استالین ،یکی از غول های جنگ جهانی دوم بیشتر آشنا شویم

معرفی غول مخوف روسی در جنگ جهانی دوم

تانک استالین غول مخوف روسی در جنگ جهانی دوم را با شما بیشتر آشنا می کنیم. یگان زره‌ای و زرادخانه شوروی نبرد کورسک و استالینگراد را با قاطعیت تمام و البته تلفات سنگین به نفع خود به پایان برد؛ اما درسی که نیروهای شوروی از این نبرد گرفتند برتری بی‌چون و چرای تانک‌های پانزر و تایگر بود که تانک‌های T34 در برابر آنان هیچ حرفی برای گفتن نداشتند. همین امر دکترین شوروی را بر آن داشت تا تانکی سنگین‌تر را برای رویارویی با تانک‌های ژرمن‌ها در اواخر جنگ راهی میدان نبرد کنند. در ادامه بحث با موتوراویل همراه باشید

تانک‌ استالین نسخه پیشرفته KV

اواخر سال 1943 اولین تانک استالین که نسخه بزرگ‌تر شده KV بود معرفی شد و از توپ اصلی 85 میلی متری بهره می‌برد.

آن ارتقا یافته بود و با کمک شنی‌های پهن‌تر، این غول 44 تنی را قادر می‌ساخت تا هر مسیر ناهمواری را طی کرده و به سوی دشمن متخاصم شلیک کند.

پیشرانه 12 سیلندری این غول پیکر می‌توانست 512 اسب بخار تولید کند و گرمای ناشی از کارکرد آن به خوبی به بیرون دفع می‌شد و هم چنین خرابی در آن کمتر دیده می‌شد. گیربکس 10 سرعته هم برای استالین در نظر گرفته شده بود که برای حرکت به سمت عقب نیز 2 دنده تعریف شده بود.

تانک استالین

بعد از مشاهده عدم توانایی استالین در برابر کینگ تایگر، توپ اصلی این ابر قدرت با نمونه 122 میلی متری تعویض شد که می‌توانست در صورت شلیک از فاصله 500 متری بیش از 155 میلی متر در زره ای با قطر 155 میلی متر نفوذ کند. نام تانک جدیدتر استالین 2 نام داشت که نسخه تکامل یافته و بسیار پیشرفته استالین 1 تلقی می‌شد.

پیشنهاد سردبیر: تا چه حد با کامیون های نظامی و تانک بر آشنا هستید؟

13 استالین در برابر 52 تانک آلمانی

از جمله موفقیت‌های تانک استالین 2 می‌توان به واقعه اکتبر سال ۱۹۴۴ در ۶۰ کیلومتری شمال شرق ورشو اشاره کرد که طی نبردی که با حمله ۲۰۰ تانک آلمانی برای نابودی پلی همراه بود، تنها ۱۳، استالین ۲، در برابر ۵۲ تانک آلمانی از جمله شش تایگر و ۴ پانتر از دست رفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا