نظامی

بررسی خودروهای زرهی سبک و تاکتیکی برتر در جهان

اغلب خودروهای زرهی همانطور که از نامشان پیداست، به علت داشتن زره‌ای مقاوم و همچنین تجهیزاتی عریض و طویل، دارای ابعاد بزرگی بوده و حتی کوچک‌ترین آن‌ها هم از یک ون خانوادگی بزرگ‌تر است. اما در این مطلب سبک‌ترین و بهترین خودروهای سبک وزن زره‌پوش جهان را برای شما معرفی خواهیم کرد.

MTD/ Textron: غرش ببر

1 25

کمپانی تسلیحاتی تکسترون (Textron) یک کمپانی تسلیحاتی بخش خصوصی آمریکاست که در سال 1923 پایه‌گذاری شد. این کمپانی با 33 هزار کارمند در 25 کشور جهان در زمینه‌ تکنولوژی‌ها و سیستم‌های برتر نظامی فعالیت می‌کند.
پروژه اصلی این زره‌پوش که ببر نامیده می‌شود، در کمپانی تکسترون انجام شده و MTD تنها وظیفه تامین سلاح این خودروی محافظت شده سبک را بر عهده دارد. ببر با این که از زره V شکل در زیر بدنه و هم‌چنین زره ماژولار در اطراف خود بهره می‌برد؛ اما همچنان توانایی این را دارد که با نصب صفحات مقاومتی حتی به خط‌شکن میدان نبرد نیز تبدیل شود. تیربارهای 7.62 و 12.7 سلاح‌های اصلی این خودرو هستند و حتی می‌توان در صورت لزوم تجهیزات دیگری مانند نارنجک‌انداز و سلاح ضدتانک نیز روی آن نصب کرد.

LAMV: شاهکار تاتا موتورز هند

خودروهای زرهی

حتما کمپانی تاتا موتورز را با خودروهای ارزان قیمتش می‌شناسید، اما باید بدانید این کمپانی چه توانایی‌هایی داشته و هم‌اکنون در حال تقویت بنیه نیروی زمینی هندوستان است. تاتا موتورز سازنده خودروهای زرهی نیز محسوب می‌شود. این شرکت با کمک گرفتن از کمپانی نظامی Supacat کشور بریتانیا توانسته یکی از اصلی‌ترین نیازهای یگان زرهی این کشور را برطرف کند. جهت تامین کامل حفاظت خدمه علاوه بر بدنه محافظت شده، صندلی‌های محافظ در برابر انفجار نیز برای 6 کماندو خودرو در نظر گرفته شده است. خودروی LAMV را می‌توان به تسلیحات گوناگون و همچنین سیستم‌های نظارت و کشف و سیستم‌های ارتباطی و مخابراتی تجهیز کرد. این خودرو از قابلیت‌های مناسب حرکتی در زمین‌های صعب‌العبور برخوردار بوده و حداکثر سرعت آن 105 کیلومتر بر ساعت است. خودروی LAMV در نمایشگاه دفاعی DEFEXPO 2014 هند در معرض دید عموم قرار گرفت.

Ocelot: پلنگ درنده

خودروهای زرهی

خودروی سبک و مخصوص گشتی‌های مرزی که در کلاس Lppv قرار می‌گیرد و با نام Ocelot به معنای پلنگ شناخته می‌شود. این زره‌پوش آمریکایی حاصل تحقیقات بخش اروپایی جنرال داینامیکس است و مراحل آزمایش‌های نهایی خود را در اوهایو به اتمام رسانده است. در صورت نصب زره افزودنی امکان افزایش سطح حفاظت در برابر تهدیداتی همچون شکافنده‌های شکل یافته انفجاری (EFP) و راکت‌های ضد زره مجهز به خرج گود همچون RPG نیز برای این پلنگ وجود دارد. این خودرو با وزن رزمی 7.5 تن از قابلیت نصب جایگاه تسلیحاتی کنترل از داخل و همچنین یک برجک کوچک بدون سقف (اصطلاحاً دریچه باز) برخوردار است. نیروی محرکه آن از پیشرانه شش سیلندر چهار زمانه دیزلی تامین می‌شود که حداکثر سرعت 110 کیلومتر بر ساعت را در کنار بردی 600 کیلومتری برای Ocelot فراهم می‌آورد.

کبرا: نیش زهرآگین به سبک ترکی

4 18

خودروی زرهی 6.2 تنی چرخ‌دار 4×4 با توان حمل ۶ سرباز که می‌توان آن را روی سقف به انواع مسلسل‌های متوسط و سنگین و موشک ضدتانک تجهیز کرد. این خودرو از سال ۱۹۹۴ در خط تولید است و دست کم در ۷ ارتش به خدمت گرفته شد که می‌توان از بین مشتریان آن به عراق با ۵۷۵ دستگاه و پاکستان نیز اشاره کرد.

کبرا در حال حاضر به صورت انحصاری برای کشور ترکیه با همکاری کمپانی‌های اتوکار این کشور و جنرال AM آمریکا تولید می‌شود. این خودرو با حداکثر سرعت 110 کیلومتر بر ساعت و بردی در حدود 700 کیلومتر از قابلیت تبدیل به خودرویی دوزیست (آبی/ خاکی) برخوردار است. خودروی زرهی کبرا در بخش قطعات مکانیکی اشتراکات قابل توجهی با خودروی هاموی دارد. این خودرو را می‌توان با نصب تجهیزات مختلف در نقش‌های متفاوت از جمله آمبولانس، نفربر زرهی، خودروی فرماندهی و کنترل، خودروی خنثی‌سازی مواد منفجره (EOD) و … به‌کار گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا