نظامی

بررسی مشخصات تعدادی از برترین نفربرهای نظامی دنیا

در این مطلب سعی خواهیم داشت تا شما را با 3 ارابه جهنمی دنیای نوین جنگ افزارها آشنا کنیم و اطلاعاتی در مورد نحوه طراحی و نحوه عملکرد آنان در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید با معرفی نمایندگانی از کشورهای (روسیه- فرانسه)، صربستان و رومانی که به دنیای ادوات نظامی به تازگی وارد شده‌اند و حتی عملیاتی نیز هستند.

Atom


اولین ارابه‌ای که مورد بررسی قرار خواهیم داد ساخته دو کمپانی نامدار عرصه ادوات نظامی یعنی Uralvagonzavod روسیه و Renault فرانسه است و به نوعی محصول مشترک این دو کشور تلقی می‌شود. آغاز این پروژه در سال 2013 بوده و قرار بر این شد تا شرکت رنو- تراک فرانسه پیشرانه این نفربر را ساخته و زرادخانه روسیه نیز به تکنولوژی ساخت زره و سیستم دفاعی آن بپردازد.

نفربرهای نظامی


پیشرانه آن که حاصل قسمتی از قرارداد محول شده به کمپانی رنو بوده، می‌تواند بیش از 600 اسب بخار نیرو تولید کند و هم چنین مهندسین آن برای این نفربر عظیم با سیستم تعلیق 8X8، چهار محور متحرک در نظر گرفته‌اند. این پیشرانه قدرتمند قادر است با تمام ظرفیت و بار کامل اتم را به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت برساند و قابلیت عبور از سخت‌ترین عوارض زمینی را به اتم بدهد، به نحوی که می‌تواند از شیب 60 درجه به راحتی عبور کند و یا از چاله‌ای به عمق 1.2 متر، خود را به راحتی بیرون بکشد.
سلاح اصلی که این ارابه را به نوع جهنمی تبدیل می‌کند دارای کالیبر 57 میلی متر و قدرت نواخت تیر 140 گلوله بر دقیقه است و می‌تواند اهدافی بیش از 6.5 کیلومتر را به آتش بکشاند. قدرت چرخش این توپ خودکار نیز محشر بوده به نحوی که می‌تواند تا 78 درجه بچرخد و تا 15 درجه به بالا و پایین تغییر جهت دهد. زره ماژولار و فورج کاری شده اتم دارای سطح حفاظتی 5 بوده و حتی بالاتر از استانداردهای ناتو است و به راحتی می‌تواند در برابر مین‌های کنار جاده‌ای، گلوله‌های کالیبر سبک و یا انفجاری مقاومت کند.

نفربرهای نظامی

LAZAR 2


این نفربر را می‌توان اولین تجربه جدی کشور صربستان در ساخت ادوات نظامی عنوان کرد به نحوی که گفته می‌شود بیش از 90 درصد مهندسی و ساخت این نفربر به صورت به بومی توسط تکنسین این کشور صورت پذیرفته است. علت آن که واژه چند منظوره به این نفربر اطلاق می‌شود این است که این نفربر توانایی نصب طیف وسیعی از سلاح‌های مرگبار را دارد و هم چنین به راحتی می‌تواند تغییر کاربری داده و از یک زره پوش جنگی به یک خودروی امداد و آمبولانس تبدیل شود. این نفربر 3 خدمه و 9 نه سرباز را حمل می‌کند و با دوربین‌های دید در شب و 360 درجه این امکان را به خدمه و راننده می‌دهد که بتوانند در هر موقعیتی دشمن را مشاهده و اقدام به شلیک کنند. گفته می‌شود در نمونه‌های محدودتر این نفربر، دوربین‌های گرمایاب نیز بر روی آن نصب شده است که می‌تواند هر جنگ افزاری را از پشت ضخیم‌ترین دیوارها شناسایی کرده و از بین ببرد.

پیشرانه این نفربر توانایی تولید 500 اسب بخار را دارد و نیرو را به هر یکی از چرخ‌های این خودروی 8X8 انتقال می‌دهد. حداکثر سرعت آن به 62 کیلومتر در ساعت می‌رسد و می‌تواند با یکبار سوخت گیری مسافتی بالغ بر 800 کیلومتر را بپیماید. برای دفاع نیز لازار2 مسلسل‌های سنگین 30 میلی متری و سبک 7.62 میلی متری را تدارک دیده است و حتی می‌تواند اقدام به پرتاب نارنجک‌های دودزا یا فلر نماید که در میدان نبرد بسیار کارآمد است. تهویه مطبوع مجهز به برترین فیلترهای ضد مواد میکروبی و شیمیایی، سیستم رادیویی یکپارچه و پیشرفته و سیستم‌های حرارت یاب این نفر بر از دیگر امکاناتی هستند که آن را نسبت به رقبا متمایز می‌کند.

نفربرهای نظامی

Saur 2


شرکت Romam سازنده این نفربر بومی کشور رومانی است که گفته می‌شود جزو صنایع خصوصی بوده و با سرمایه شخصی اداره می‌شود. اولین نمایش عمومی این نفربر در سال 2008 صورت گرفته است و به نوعی می‌توان آن را تکامل یافته Saur1 قلمداد کرد که طرح آن چندان موفقیت آمیز نبود و توسط ارتش رومانی پذیرفته نشد.


در طراحی این نفربر به وضوح الگوهایی از زره پوش‌های غربی دیده می‌شود و پر بی‌راه نیست که بگوییم Saur2 کپی موفقی از نمونه‌های غربی است. بدنه این نفربر از فولاد مقاوم ساخته شده است که در برابر گلوله‌های با کالیبر 7.62 به خوبی مقاومت کرده و حتی با طراحی V شکلی که در زیر آن صورت گرفته است می‌تواند به راحتی موج‌های انفجار ناشی از EBD ها را دفع کند.

نفربرهای نظامی

بر روی این نفربر مسلسل‌های خودکار 30 میلی متری و 7.62 میلی متری بدون اپراتور قابل نصب هستند و حتی برای 11 کماندو درون آن نیز محفظه‌هایی در نظر گرفته شده است که بتوانند به طرف دشمن خارجی شلیک کنند. پیشرانه آن قدری ضعیف به نظر می‌رسد و تنها قادر به تولید 360 اسب بخار نیرو می‌باشد که با استانداردهای یورو 3 سازگار بوده و در کنار یک گیربکس اتوماتیک تمام عیار جا خوش کرده است.

همچنین این زره پوش دارای یک سیستم تایر مرکزی بهبود یافته است که برای تحرک و جابجایی در زمین‌های صعب‌العبور طراحی شده و می‌تواند به کمک دو واتر جت به یک زره پوش دوزیست نیز تبدیل شده و در آب نیز به آرامی حرکت کند. لازم به ذکر است این نفربر 18 تنی قادر است از شیب های 60 درجه بالا رود و حتی شیب‌های 30 درجه عرضی را نیز تحمل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا