نظامی

معرفی برترین هویتزر چرخ‌دار جهان

کمپانی مشهور و نامدار جیات فرانسه را باید منجی ساخت این ابر هویتزر چرخ‌دار قلمداد کنیم. این هویتزر قدرتمند و پرتحرک، حمایت و پشتیبانی از نیروهای پیاده‌نظام فرانسه را در دستور کار خود دارد. Caeser که توسعه یافته هویتزر F3 هست و سیستم کنترل آتش آن از تانک نامدار AMX-3 قرض گرفته شده است، در سال 1994 طراحی و ده سال بعد مورد تایید ارتش فرانسه قرار گرفته شد. آزمایش و بررسی فنی این هویتزر توسط نیروی زمین خروس‌ها آنقدر خوب پیش رفت که کمپانی جیات به عنوان اولین گام، سفارش ساخت 160 دستگاه از این هویتزر را دریافت کرد.

Caeser 155 mm 5

سلاح اصلی این هویتزر 155 میلی‌متری است که از نوع L-52 GUN Howitzer بوده و مجهز به سامانه بارگذاری نیمه اتوماتیک گلوله است. بدین معنی که گلوله توسط خدمه این هویتزر در مکان پشت لوله توپ قرار داده می‌شود و گلوله به صورت اتوماتیک به داخل لوله کشیده شده و پوکه گلوله قبلی هم به طور اتوماتیک از یک طرف کامیون به بیرون پرتاب می‌شود. caeser به سرعت و کمتر از یک دقیقه عملیاتی شده و می‌تواند تا 18 گلوله را با خود حمل کند که نواخت تیر آن نیز حداکثر 6 گلوله در دقیقه عنوان شده است.

Nexter Defense Studies

سلاح دوم آن مسلسل 12.7 میلی‌متری است که روی سقف اتاقک کامیون نصب شده و هم به صورت دستی و هم بدون اپراتور قادر به شلیک است. همه این نوآوری‌ها و امکانات پیشرفته ناوبری، الکترونیکی، توپ قدرتمند و … روی شاسی کامیون رنو Sherpa قرار می‌گیرد. گفتنی است؛ پیشرانه و شاسی مرسدس بنز یونیماگ نیز برای این هویتزر انتخاب شده است که از شرپا قابلیت حرکتی بیشتری داشته و می‌تواند به راحتی توسط هواپیمای ترابری هرکولس به هر نقطه دنیا حمل شود. پیشرانه دیزلی آن 240 اسب بخار نیرو تولید می‌کند و با ی‌بار سوختگیری می‌تواند تا 600 کیلومتر را بدون توقف بپیماید.

لازم به ذکر است؛ قدرت آتش این شاهکار فرانسوی به حدی است که در عرض 1 دقیقه 8 دستگاه از آن می‌توانند منطقه‌ای به وسعت 5 هکتار را شخم بزنند.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا