نظامی

معرفی خودروی نظامی و تاکتیکی MXT

آمریکا مهد خودروهای نظامی سنگین و پرآوازه‌ای همچون هاموی است. مهمان تازه جنگ افغانستان دست پرورده شرکت Navistar بوده و آمده تا جای خالی بین هاموی و کامیون غول پیکر MRAP را به نوعی پر کند. خودروی نظامی و تاکتیکی MXT انواع مختلفی دارد و در صحنه نبرد هم می‌تواند به عنوان خودروی تدارکات و هم به عنوان خودروی زره پوش گشت‌های مرزی و شناسایی ایفای نقش کند.

این خودرو برای میدان اصلی نبرد طراحی نشده است و به همین منظور زره سنگین و مقاومی در اختیار ندارد، ولی در برابر نارنجک‌های دست ساز و اسلحه‌های بسیار سبک مقاوم است. زره پوش آمریکایی در نمونه بدون زره، قابلیت این را دارد که به وسیله پیشرانه توربوشارژ دیزلی 6.5 لیتری و 350 اسب بخاری تا 8.3 تن را به دنبال خود یدک بکشد و بهترین انتخاب برای یدک کشیدن توپ‌ها و ضدهوایی‌های قابل انتقال است.

1 41

خودروی نظامی و تاکتیکی MXT توان حمل 5 سرباز به علاوه یک راننده را دارد و می‌تواند با یک بار سوخت‌گیری، مسافت 640 کیلومتر را بپیماید، در حالی که حداکثر سرعت آن به 100 کیلومتر در ساعت می‌رسد و قادر است از شیب‌های 60 درصد بالا رود و یا از گودالی به عمق نیم متر به راحتی عبور کند. این خودرو در ارتش انگلستان هم با نام Husky فعالیت می‌کند و در سه مدل تدارکات، آمبولانس و حمل فرماندهان به خدمت می‌پردازد.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا