نظامی

با مشخصات فنی تمساح آمریکایی در جنگ بیشتر آشنا شوید

Gator (تمساح) نام خودروی زره ای و تاکتیکی هست که به منظور استفاده در مناطق صعب‌العبور، جهت انجام خدمات درمانی و یا انجام تدارکات و پشتیبانی پیاده نظام مسلح ارتش آمریکا به کار می‌رود. تمساح آمریکایی از سال 1997 به خدمت ارتش ایالات متحده آمریکا درآمده و تا به امروز نقش بسیار مهمی در جنگ‌های عراق و افغانستان ایفا کرده است.

این تمساح آمریکایی از شاسی و بدنه تقویت شده به منظور انجام وظایف سنگین کاری بهره می‌برد، دو سرنشین دارد و از قابلیت حمل 570 کیلوگرم بار مفید نیز برخوردار است. خودروی M-Gator به پیشرانه دیزلی سه سیلندر Yanmar با حجم 854 سی‌سی و قدرت 18 اسب بخار مجهز شده است. مدل بهبود یافته A1 به پیشرانه‌ای 20 اسب بخاری مجهز شده و سایر نمونه‌ها نیز پیشرانه‌ای مشابه دارند.

1 5

این خودرو حتی قادر است مجروحان را از مناطق مختلف خط مقدم به پشت خاکریز منتقل کند و به خاطر جثه ریزش می تواند به راحتی از دید دشمن مخفی بماند. لازم به ذکر است؛ امکان استفاده از سوخت جت JP-8 در پیشرانه این خودروها وجود دارد. سیستم انتقال قدرت Gator همچون بسیاری از خودروهای همه جارو از نوع سیستم انتقال قدرت CVT است که فاقد چرخ دنده مشابه جعبه دنده‌های معمول بوده و انتقال قدرت و بازده سوختی خودرو را بهبود می‌بخشد.

این خودرو به تجهیزات انتخابی نظیر تایرهای پنچررو (Run flat) و همچنین وینچ قابل تجهیز هستند. Gator از امکان حمل به صورت داخلی و خارجی توسط بالگردهای ترابری برخوردار است و می‌توان آن را در محفظه بار بالگرد شینوک و یا V-22 Osprey بارگذاری کرده و به طریق بارریزی هوایی (Airdrop) در منطقه استراتژیک مورد نظر مستقر کرد.

توسعه خودروهای جنگی متنوع با ابعاد و کاربردهای مختلف می‌تواند باعث بهبود شرایط یک کشور در جنگ علیه کشور دیگر شود. کشورها برای توسعه این محصولات هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شود.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا