خودرونظامی

رولزرویس و جرقه تکنولوژی در جنگ جهانی دوم علیه دشمنان !

رولزرویس و جنگ جهانی دوم!

در این مطلب در مورد اقدامات کمپانی رولزرویس در جنگ جهانی اول و پیشرفت آن در ساخت نفربرها و زره پوش ها صحبت خواهیم کرد. با Motoroil همراه باشید.

با یورش آلمان به کشورهای لهستان و فرانسه، نیروهای مسلح قدرت‌های برتر نظامی جهان همچون آمریکا، شوروی و بریتانیا در شوک عظیمی فرو رفتند و هیچ کدام با توجه به شرایط اقتصادی و بنیه نظامی قصد شرکت در جنگ و روبرو شدن با هیتلر را نداشتند. جنگی که هیتلر آن را شعله‌ور ساخت، برگرفته از شکست نظامی ژرمن‌ها در جنگ جهانی اول بود و پایه‌های آن نیز از سالها قبل توسط هیتلر بنا نهاده شده بود. همین امر باعث شده بود تا جنگ افزارهای نوین و جدید نازی‌ها برتری قابل توجهی نسبت به سلاح‌های سایر کشورها داشته باشند. در مقابل متحدین نیز دست به ابتکارات جالبی زدند که در ادامه یکی از آنها را برای شما معرفی می‌کنیم.

رولزرویس
رولزرویس

 Rolls-Royse Armoured

این زره پوش جنگی را می‌توان یکی از اولین نفربرهای کاربردی میدان جنگ نامید که در جنگ جهانی اول مورد استفاده ارتش بریتانیا قرار گرفت. تا قبل از سال 1914 ارتش نازی ها نیز بارها سعی کرده بود تا وسیله‌ای محافظت شده توسط زره و مسلح به مسلسل‌های کالیبر سبک را بسازد تا بتواند نیروهای خود را در آوردگاه جنگ جابجا کند؛ اما هیچ‌گاه به اهداف خود که  یک نفربر زرهی تمام عیار بود دست نیافت، تا این که کمپانی رولزرویس از این ایده ارتش نازی به نحو احسن رونمایی کرد.

این نفربر می‌توانست 65 اسب بخار تولید کند و 4 سرباز تماماً مسلح را در خود جای دهد. در قسمت عقب آن محفظه‌ای برای بارگذاری تسلیحات تعبیه شده بود و مجهز به یک توپ گلوله گذار 30 میلی متری بود. هم چنین Armoured می‌توانست نارنجک دودزا و آتش زا پرتاب کند که در آن زمان تکنولوژی بزرگی به شمار می‌رفت.

رولزرویس
رولزرویس

اولین تجربه بریتانیا در ساخت نفربر دو مشکل اساسی داشت. این ساخته رولزرویس نیز مانند دیگر تولیداتش در آن زمان از کاپوت طویلی بهره می‌بُرد که از تحرک این زره پوش در میدان جنگ جلوگیری می‌کرد. همچنین عدم توسعه زره‌های جنگی و استفاده از آلیاژهای فولادی بسیار سنگین نیز باعث شده بود تا در صورت احساس خطر، نتواند به سرعت خود را از مهلکه نجات دهد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا