کوپه و رودستر

آشنایی بیشتر با روداستر مرسدس بنز

در این مطلب  قصد داریم تاریخچه روداسترهای کمپانی مرسدس بنز را مورد بررسی قرار دهیم. برادرانی از شهر اشتوتگارت که به تازگی پوست انداخته و چهره ای جدید به خود گرفته‌اند و در نسخه های فایلنال ادیشن و گرند ادیشن آماده عرضه به بازار هستند.

SLC

روداستر مرسدس بنز
روداستر مرسدس بنز

اولین اتاق از این خودرو در سال 1996 با کد اتاق R170 در موتور شوی پاریس رونمایی شد و نسل بعدی آن نیز با کد اتاق R171 در سال 2004 به روی خط تولید مرسدس بنز در برمن آلمان رفت. هم چنین آخرین نسل از این اتاق که به تازگی نمونه فیس لیفت آن هم معرفی شده است، در سال 2011 روانه بازار شد.
یکی از بارزترین مشخصه‌های این اتاق که در کلاس Compact executive car و سگمنت دو درب کوپه قرار می‌گیرد، تشابه ظاهری این اتاق مخصوصاً در نسل دوم به وسیله اندازه گیری به نام گُوِه است ولی بزرگ‌ترین نشانه آن سقف تاشوی تمام فلزی آن است که در هیچ نسلی از این خودرو جنس آن به پارچه تغییر پیدا نکرده است.
روداستر کوچک و زیبای مرسدس بنز چندی پیش با معرفی فیس لیفت آخرین اتاق از این نسل با نام R172، نام این خودرو را بعد از دو دهه از SLK به SLC تغییر داد. حرف K در نام قدیم این خودرو به معنای کوتاه است و با این هدف به SLK اطلاق شده بود که به نوعی برادر کوچک تر و ارزان تر کلاس SL محسوب می‌شد.

این رویه در سال 2015 به دست فراموشی سپرده شد و در آخر نام این خودرو حرف C قرار گرفت. این حرف حاکی از آن است که این خودرو در کلاس C کمپانی مرسدس بنز قرار می‌گیرد. این مدل حالا در آخرین روزهای عمر خود با نام فاینال ادیشن با قیمت 60 هزار یورو قابل خریداری است و به نظر می رسد دیگر این اتاق تولید نشود.

SL

روداستر مرسدس بنز
روداستر مرسدس بنز

کلاس Sports car / Grand tourer کمپانی مرسدس بنز که امروزه تنها به شکل روداستر تولید می‌شود، یکی از قدیمی‌ترین خودروهای تولیدی این کمپانی است؛ به نحوی که از سال 1954 هم در مدل کوپه و هم در مدل روداستر تا به امروز تولید می‌شود.
همان‌طور که مستحضر هستید حرف  R در کد اتاق‌های کمپانی اشتوتگارتی برای خودروهای Roadster مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین کد اتاق این خودرو نیز مانند برادر کوچک خود SLC با حرف R شروع می‌شود که به طور رسمی از سال 1971 برای ششمین نسل از این خودرو در نظر گرفته شده است.

هم چنین خالی از لطف نیست که بدانید این کلاس از بدو تولد به مدت دو دهه با پیشوند W در مدل‌های کوپه و روداستر تولید می‌شده است.

روداستر مرسدس بنز
روداستر مرسدس بنز

یکی از بارزترین نکاتی که میراث دار Gullwing را از رقبایی همچون BMW 6 Series، پورشه 911، جگوار XKR و … متمایز می‌کند، نسخه‌های خاصی نظیر Black Series، Mille Miglia 417 Edition، World Championship 2014 Collector’s Edition و … است که مرسدس بنز هر از گاهی با قدرت و قیمت‌های باور نکردنی روانه بازار می‌کند.

آخرین نسخه از این اتاق نیز که در حدود دو سال قبل فیس لیفت شد با نام گرند ادیشن 450 و 550 قابل خریداری است که در سال 2020 قابل خریداری خواهد بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا