شهری

عجیب‌ترین خودروهای رولز رویس را بشناسید! (بخش دوم)

کمپانی رولز رویس یکی از خودروسازان معروف و محبوب دنیا بوده که محصولات آن از نظر ظاهر، کیفیت و لوکس بودن، زبان‌زدند. با این وجود بین اتومبیل‌های ساخته شده توسط این کمپانی، مدل‌های خیلی خاص و عمدتا عجیب و غریبی هم دیده می‌شود، که احتمالا انتظار دیدن آن‌ها را ندارید. در قسمت اول این مقاله به معرفی 5 دستگاه از عجیب‌ترین خودروهای رولز رویس پرداختیم. در این قسمت دیگر رولز رویس‌های خاص را بررسی می‌کنیم.

6- خودروهای زره پوش رولز رویس

عجیب‌ترین خودروهای رولز رویس

کمپانی رولز رویس پس از تولید کالینان که اولین شاسی‌بلند این کمپانی محسوب می‌شود، بدلیل عدم شباهت این خودرو با سایر تولیداتش مورد انتقادات شدیدی قرار گرفت. این انتقادات اصلا اهمیتی نداشتند؛ زیرا پیش از توسعه جاده‌سازی، اتوموبیل‌های ساخت رولز رویس قادر بودند به هر جایی سفر کنند. در طول جنگ جهانی اول، ارتش بلژیک، مقامات انگلستان را نسبت به فواید زیاد استفاده از خودروهای زرهی در جنگ قانع کرد. از این رو آن‌ها به کمپانی رولز رویس سفارش ساخت یک اتومبیل جنگی را دادند که با صفحات زرهی پوشانده شده بود. این کار تا جایی ادامه یافت که حتی ماشین‌های شهری و غیر جنگی نیز به اتومبیل‌های جنگی تبدیل شدند. این خودروها به مسلسل کالیبر 0.303 ساخت ویکرز تجهیز می‌شدند.

7- خودروی اسپرت فانتوم توربدو

Phantom

اتومبیل زره‌پوش رولز رویس تنها خودروی مرگبار سفارشی آن نبود. در دهه 1920 ماهاراجه‌ای از شهر کوتا، یکی از افرادی بود که توانایی مالی خرید خودروهای گران‌قیمت رولز رویس و حتی سفارشی‌سازی آن به طوری که برای شکار مناسب شود را داشت. رولز رویس فانتوم تورپدوی اسپورت وی در سال 1925 به تمامی لوازمی که شما ممکن است برای شکار حیوانات غول‌پیکر نیاز داشته باشید، از جمله یک اسلحه الفنت و حتی یک مسلسل دستی، مجهز شده بود. این دستگاه یکی از عجیب‌ترین خودروهای رولز رویس محسوب می‌شود.

8- فانتوم V16 جانی اینگلیش

عجیب‌ترین خودروهای رولز رویس

بیشترین دلیل شهرت روآن اتکینسون بدلیل بازی در فیلم‌های جانی اینگلیش و مستر بین بوده‌ و حقیقتی که از زندگی وی تا حدودی پنهان مانده این است که او به شدت به اتومبیل علاقه دارد. در این میان، علاقه وی به اتومبیل‌های مسابقه‌ای تاریخی بوده و خودروی رانندگی روزانه خود او نیز یک مک لارن F1 بوده که تا‌کنون دوبار با آن تصادف کرده است. اتکینسون که در ارتباط با وجود موتور 16 سیلندر خورجینی و تاریخچه آن اطلاعاتی داشته است، به کارخانه رولز رویس رفته و درخواست می‌کند که در خودروی فانتوم به جای موتور 12 سیلندر خورجینی 6.75 لیتری، از موتور 16 سیلندر خورجینی استفاده کنند.

9- رولز رویس سوئپ‌تیل

Swep

نکته مهم در ارتباط با رولز رویس سوئپ‌تیل این است که یک مشتری ناشناس مبلغ 13 میلیون دلار به این کمپانی پرداخت کرده تا این خودرو را برای وی تولید کند. سوئپ‌تیل ترکیبی از طراحی کوپه فانتوم مدرن و بدنه الهام گرفته از دوران طلایی خودرو یعنی دهه 1920 است. جلوپنجره عظیم جلا داده شده، خطوط ظریف روی بدنه، سقف وسیع یک تکه‌ای و چوب‌های آبنوس به‌کار رفته در این خودرو آن را به مدلی منحصر به‌فرد و جذاب تبدیل کرده ‌است. اگر به دنبال اتومبیلی هستید که بتوان آن را یک اثر هنری نامید، قطعا رولز رویس سوئپ‌تیل مد نظر شماست.

10- کوپه آیرودینامیک Jonckheere

عجیب‌ترین خودروهای رولز رویس

این خودرو تاریخچه جالبی دارد. در سال 1925 بیوه یکی از برادران دوج سفارش ساخت یک مدل از اتومبیل فانتوم 1 را داد اما این خودرو هرگز به دست وی نرسید و در عوض توسط یک راجا از نانپارا خریداری شد. وی اتومبیل تازه خریداری شده خود را به هندوستان برد. در اوایل دهه 1930، فردی این اتومبیل را به کمپانی بدنه Jonckheere برد تا هنر طراحی خاص خود را روی آن پیاده‌سازی کند.

کوپه آیرودینامیک Jonckheere از جنگ جهانی دوم جان سالم به در برد و در دهه 1950 به نیوجرسی برده شد. در آنجا توسط یک کلکسیونر خودرو به نام مکس اوبی خریداری شد. مکس اوبی اتومبیل خود را با ورقه‌های واقعی طلا پوشش داد. پس از آن ادعا کرد که این خودرو پیش از آن متعلق به پادشاه ادوارد بوده و بدین طریق به ازای دیدن خودرو از مردم پول می‌گرفت.

سپس در سال 1991 یک کلکسیونر ژاپنی مبلغ 1.5 میلیون دلار را بابت کوپه آیرودینامیک Jonckheere پرداخت کرد و آن را به مدت یک دهه در مجموعه خود نگه‌داری کرد. در نهایت موزه پیترسن در لس‌آنجلس کوپه آیرودینامیک Jonckheere را خریداری و بین سایر اشیاء قیمتی خود قرار داد. کوپه آیرودینامیک را نیز باید یکی از عجیب‌ترین خودروهای رولز رویس دانست.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا