شاسی بلند

کیا تلوراید و ویژگی‌های آفرودی آن

کیا تلوراید جدید‌ترین محصول کیا بوده که در کلاس شاسی‌بلند‌های سایز بزرگ قرار می‌گیرد. این خودرو از سورنتو ابعاد بزرگ‌تری دارد و در واقع همان هیوندای پالیسید است که با تغییرات خاص خود کیا به یک محصول دیگر تبدیل شده است. این خودرو دارای ویژگی‌های آفرودی بیشتری نسبت به سورنتو است. برای مثال این خودرو دارای دوربین‌هایی در جلو است که مسیر حرکت تایرها را در نمایشگر داشبورد نشان می‌دهد و به این ترتیب راننده بهتر می‌تواند در مسیرهای جنگلی و سنگلاخ تردد کند.

کف این خودرو در حدود 20 سانتی‌متر تا زمین فاصله دارد که از این نظر به نسبت برای تردد در مسیر‌های نه چندان سخت خوب و کافی به نظر می‌آید. کیا تلوراید یک خودروی AWD است اما گیربکس آن با وجود نداشتن دنده‌های کمکی سنگین، این امکان را به راننده می‌دهد تا با قفل کردن دیفرانسیل مرکزی، تقسیم نیرو و گشتاور را به صورت 50-50 بین محورهای عقب و جلو انجام دهد. این حالت برای عبور از مسیر‌های سخت و سنگین‌تر یک لازمه است. ضمن این‌که دنده یک گیربکس 8 سرعته این خودرو به قدر کافی ضریب سنگینی برای عبور از مسیر‌های ناهموار دارد.

telluride8 1557170013

وجود قفل دیفرانسیل در این خودرو که البته با کمک سیستم کنترل کشش آن انجام می‌شود، توانایی‌های حرکتی خوبی به آن می‌دهد. با این وجود، تلوراید بیشتر یک خودروی شهری و یک کراس اوور سایز بزرگ است تا یک SUV و به همین خاطر نمی توان از آن انتظار یک عملکرد خوب و بی نقص را در بیراهه‌ها همچون خودروهایی که برای این کار طراحی شده‌اند، داشت. به عبارتی تلوراید یک شاسی بلند از سری Comfory Oriented بوده و یک SUV از سری Offroad Oriented محسوب نمی‌شود.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا